سلامتمزاج ها و طبع ها

صفراوی مزاج ها

صفرا مزاج ها  ، یعنی شخصی که با مزاج پایه صفرا متولد شده آثار کواکب و سیارات و ستارگان و مزاج والدین و خیلی چیزهای دیگه دست به دست هم دادن تا یه کودک صفراوی متولد بشه . البته تشخیص مزاج در کودکی و طفولیت کار متخصصای طب سنتی هست.

صفراوی مزاج ها

تشخیص انواع مزاج ها

الان ویژگیهای فرد بزرگسال صفراوی رو تشریح میکنیم: صفرا مثل آتش هست.
شخص صفراوی یعنی شخصی که عنصر آتش از ارکان اربعه در وجودش از بقیه عناصر آب و خاک و هوا؛بیشتر هست …
…زنبور هم از جنس صفراست…

بگردید دنبال ویژگیهای آتش:

زود گـُــر میگیره و راحت هم خاموش میشه. اگر موقع عصبانیتشون یه پارچ آب یخ بریزید روی سرشون خیلی سریعتر خاموش و آروم میشن.  دیدین بعضی آدما بداخلاقی میکنن ولی توی دلشون هیچی نیست؟ زود هم آروم میشن انگار نه انگار همین چند لحظه قبل عصبانی و برافروخته بودن..پیله نمیکنن..لجباز نیستن…
آتش و حرارت همیشه به سمت بالا حرکت میکنه مثل صفرا! پس هیچ وقت رسوب نداره. یعنی آدم صفراوی هیچوقت کینه به دل نمیگیره …بدیهای دیگران رو زود فراموش میکنه.

صفرا باعث تیزی و حدت در جریان خون میشه … خون در مغز این افراد فرز تر جریان داره پس مطالب رو زود میگیرن!!حافظه خوبی دارن …حدت ذهن دارن..حاضر جواب و پر حرف هستن همیشه جواب توی آستین دارن …. کم نمیارن.
اکثرا بسیار سریع و مثل فشفشه حرف میزنن ..یه دوست صفراوی دارم که از بس سریع حرف میزنه همیشه حرف ” دال” رو جا میزاره….الفبا به گرد پای صحبتاش نمیرسن …

هنوز سوال از دهنت در نیومده جوابت رو میدن

اعتماد به نفس و جسارت بالایی دارن که البته شدت و ضعف داره. یعنی ادمهای صفراوی یه قالب و تابلوی مشابه هم دارن با یه طیف وسیع ….
گاهی پر انرژی و پر تحرک هستن گاهی بی رمق و خسته . گاهی میل جنسی بالایی دارن و گاهی کم

اصلا تحمل ریاست دیگران رو ندارن!!!از انتقاد خوشش نمیاد… خوابشان کم است … ما یه استاد صفراوی داشتیم که شبی 2 ساعت می خوابید البته احساس خستگی هم نمیکرد…
بد ترین فصل براشون تابستونه حسابی کلافه هستن و گرمایی .  صفرا داغه مثل آتش پس حرارتش چربیهای بدن رو میسوزونه. پس آدم صفراوی لاغر هست و از اون ادمهایی هستش که هر چی میخوره بازم شکمش به پشت کمرش چسبیده و عمری در حسرت چاق شدن میسوزه…

مثالش همین ادمایی که همش دنبال رژیم چاقی میگردن هر چی هم میخورن چاق نمیشن…

قیافه آدمهای صفراوی:

اکثرا صورتهای کشیده ای دارن با بینی و یا دهان بزرگ!!یا هردو بزرگه یا یکیشون… چون صفرا از عنصر آتشه و باید از یه راهی خارج بشه تا نسوزیم!! راه خروجش هم بینی و دهان هست …حالا یه دختر صفراوی دماغشو عمل کنه در واقع سیستم تهویه حرارت بدنشون رو دستکاری کرده….

ممکنه بر حسب شدت حرارت چشمای ریزی داشته باشن بدنشون لاغر و رگهای پشت دستشون برجسته و مشخصه
سرشون بزرگه ، مردان صفراوی در قسمت جلوی سر کچل میشن …
در دوران بلوغ قسمت پیشانی و گونه ها جوش میزنه و چانه از جوش در امانه . چون صفرا از حرارته و تا میتونه میره بالا پس زیاد به چونه کار نداره. چون حرارت دارن ،فولیکولهای مو در بدنشون میسوزه و بدنشون مثل آدمهای دموی مزاج پرمو و پشمالو نیست…چندان چهار شونه هم نیستن. قفسه سینه باریک و قد و بالای لاغر و کشیده دارن . رنگ پوست متمایل به زرد است و حالت سبزه و گندمگون ندارن. موی سر افراد صفراوی لخت و صاف نمیشه اکثر خشکه و فر داره خوب!!
حالا یه بار دیگه ویژگیهای ظاهری افراد صفراوی رو مرور کنید.

و قیافه آقای احمدی نژاد و علیرضا خمسه رو تجسم کنید … این دو نفر نمونه بارز مزاج صفراوی هستن.  خاله شادونهکه برنامه کودک اجرا میکنه هم کاملا چهره افراد صفراوی مزاج رو داره. ببخشید دیگه مجبوریم از کسایی مثال بزنیم که همه دیده باشن ، میزان بزرگی دهان و بینی رو نسبت به فرد ی با مزاج معتدل می سنجیم. علی الخصوص اگر خانم باشن و انتظار نمیره یه خانم صفراوی دهان و بینی آنچنان بزرگی داشته باشه. به هر حال یه بزرگی در دهان یا بینی هست البته بستگی به شدت حرارت و صفرا داره.

صفراوی مزاج ها

من خودم امروز جایی یه خانم صفراوی دیدم با بینی متوسط و دهانی نسبتا بزرگ که البته بزرگیش به چشم نمیاد…رگهای پشت دستش برجسته بود و توی این سرما.از طرفی بعید است شخص صفراوی مزاج، لب و دهان غنچه ای و بینی نهفته و ریز مثل ژاپنی ها داشته باشه… این رو به خاطر داشته باشید.. (ممکنه طرف سرش یه مزاج مثل بلغمی داشته و تنش صفراوی و فرز و گرمایی است!!)

یا در تشخیص اشتباه کردید یا در سنجیدن میزان بزرگی دهان و بینی دچار خطای دید شدین….
از طرفی امروز بر خلاف قدیم اکثر مردم مزاج ترکیبی دارن یعنی سرشون یه مزاج و تنشون یه مزاج دیگه داره مثلا سر دموی مزاج و تن بلغمی . آدمهای صفراوی مزاج در نیمه ماه قمری وقتی قرص ماه کامل است دچار جوش و خروش بیشتری میشوند.  احتمال اینکه برخوردها و رفتارهای گزنده ای نسبت به دیگران داشته باشند بالا تر است..

همونطور که جاذبه ماه باعث جزر و مد آب دریاهاست ،جزر و مد در بدن گرم مزاجان هم اتفاق میفته یعنی صفراوی ها و دَمَوی ها…

صفراوی مزاج ها

مثلا ممکنه در نیمه ماه قمری فرد صفراوی دچار عصبانیت های زودرس شده. برخوردهای تند و شتاب زده ای نسبت به دیگران داشته باشد. قضاوت ها و برداشتهای نادرست که البته چون هیچ خودخوری ای ندارند. اکثرا افراد بی پرده و جسوری هستند ممکنه بسته به شرایط و نوع تربیت و هزار فاکتور موثر دیگه، قضاوتهای نادرست نسبت به شخص مقابل رو به زبان بیارن و باعث دلخوری بشوند.

حتی ممکنه این اشخاص در نیمه ماه قمری اوضاع یک سایت رو به هم بریزند اما کم کم از 17 ماه قمری به بعد آرام میشن و به گوشه ای می خزند و ارسالهای عادی رو از سر میکیرند…و نسبت به خیلی چیزها بی تفاوت تر میشن.
ممکنه دست به ارسالهای دور از تامل بزنند که بعد از چند رو ز خودشان واقعا پشیمون می شن…..نمونه اش رو بارها با هم در این سایت شاهد بودیم.

اصولا صفراوی ها عجول هستند و بعضا با شتاب تصمیم میگیرند. هرگز گرم مزاجان صفراوی کار امروز رو به فردا نمی اندازند. تاخیر و شک و دودلی در اجرای تصمیم ها ندارند. باز هم بسته به نوع تربیت و شرایط زندگی!!صفراوی ها میتونند فرماندهان و مدیران جسوری باشند.

مزاج صفراوی رو اگر در جهت مثبت رشد بدی انسانهای فوق العاده و شجاع و سالمی میشن

سن صفراوی+فصل تابستان+مزاج پایه صفرا+عدم یادگیری در کنترل خشم های آنی در خانواده !!!= گستاخی های دور از شان. موهای افراد صفراوی مزاج خیلی زود چرب میشه گاهی بعضیهاشون میگن همینکه از حمام میایم بیرون موهامون چربه. به خاطر اینکه صفرا چربیهای بدن رو میسوزونه و میاره بالا(مثل آتش و حرارت که همش میاد بالا).  بعد چربیها رو از طریق پوست سر دفع میکنه. به خاطر همین چربی سوزیه که صفراویها لاغرن و هر چی میخورن چاق نمیشن.

صفراوی ها علاقه زیادی به خوردن آب یخ دارن کیسه صفرا در همسایگی معده س . کیسه صفرا حرارت داره و گرمه
یخ که داخل معده شد سرماش به کیسه صفرا میرسه.  صفرای داخل کیسه رو بلور میکنه و این میشه مقدمه تشکیل سنگ صفرا.

عرق افراد سر د مزاج بوی بدی نداره اما عرق بدن افراد گرم مزاج مثل همین صفراوی ها ؛بدبوست .بچه صفراوی یه بچه لاغر و کم غذا اما فوق العاده شیطون و پرتحرک هست.  که مادرش میگه: بچم هیچی نمیخوره اما دیوار راست رو میگیره میره بالا!!
حتی توی خواب هم هی جفتک میزنه!!!بی قراری ناشی از مزاج گرم توی خواب هم راحتش نمیذاره.. شب گوشه اتاق می خوابه صبح توی ایوون باید پیداش کنی… ..

دیدین پیر مردها و پیرزنهای لاغر اندام اما شاد و پر انرژی و پر جنب و جوش؟؟ اینا دقیقا مثال آدمای صفراوی هستن…که به قولی حتی تا لب گور هم با پای خودشون میرن…

البته یه ویژگی صفراویها اینه که حالی به حولی هستن…یه وقت ممکنه خسته و بی انرژی باشن یه وقت هم دیگه اوج میگیرن حسابی! اگه دو تا صفراوی با هم ازدواج کنن زندگی پر شور حرارتی خواهند داشت.

بیماریهایی که صفراویها مستعد ابتلا به اونها هستن.

احتمال ابتلا به فشار خون و انسداد عروق قلبی در افراد صفراوی مزاج کمه..افراد صفراوی مزاج دچار افزایش چربی خون نمیشن.. در فصل تابستان با خوردن گرمی ها و استنشاق بوی گرم مثل بوی اسپند دچار سردرد در قسمت پیشانی میشن…زیاد زیر آفتاب موندن …ورزش کردن زیر آفتاب برای اونها شدیدا مضر هست و باعث جوشش صفرا و بروز این سردرد میشه

برای بهبود سردرد صفراوی و قاط زدنهای صفراوی بهترین درمان نوشیدن شربت سکنجبین هست که با سرکه طبیعی و عسل درست شده باشه نه سکنجبین پاستوریزه بازار!!

آکنه صورت که در سن صفرا و در فصل تابستان و گرما و با خوردن شیرینی و گرمی ها بدتر میشه …آکنه صفراوی قسمت چانه رو در گیر نمیکنه بلکه محدود به گونه ها و پیشانی و سر هست..آکنه های نوک تیز که نوکش زرده نشانه غلبه صفراست…
صفراوی ها دچار اگزما و خارش های پوستی میشن که در فصل تابستان و با خوردن گرمی بد تر میشه اما زمستان از این اگزما در امانند.

غلبه صفرا میتونه باعث آروغ تلخ،مزه تلخ دهان و حالت تهوع بشه…
کلا مزه تلخ دهان نشانه غلبه صفراست …یه دوستی داشتم مدتی دچار غلبه صفرا بود آنقدر از تلخی دهان شاکی بود که میگفت شب اگه بخوابم خواب ببینم دارم شیرینی می خورم اون شیرینی توی خواب هم مزه تلخ میده….

ادرار غلیظ و زرد پررنگ همراه با سوزش و بوی تند نشانه غلبه صفراست. یادمه یا مریضی داشتم این شکایت رو داشت بهش میگفتم ممکنه عفونت ادرار داشته باشی میگفت نه من هر وقت گرمی بخورم اینطور میشه….

غلبه صفرا در مغز باعث خشکی مغز و عصبانیت های آنی میشه که میتونه منجر به جنون و پرخاشگریهای خطرناک بشه ….مقدمه ورود به این مرحله ،بی خوابی هستش ….

صفراوی مزاج ها

یعنی اگه یه صفراوی مزاج یه مدت بی خواب بشه …مزه دهنش تلخ بشه و شامه و شنواییش قوی بشه این نشون میده که ممکنه این فرد در چند روز آینده عصبانی بشه… صفرا خشکه..
اگه کمی بیشتر طب سنتی رو تحویل بگیریم اونوقت با روزی دو سه استکان شربت سکنجبین حال این جور ادما حسابی جا میاد هم راحت می خوابن هم تلخی دهن رفع میشه هم جلوی خشم انی اونم زیر ظل آفتاب یه ظهر گرم!!گرفته میشه…

اگه شربت سکنجبین سخته،میتونید از شربت آب لیموی تازه استفاده کنید …
اتفاقا بارها بهش گفتم شربت آب لیمو بخور ! بعد از 10 روز مقداری اب لیمو ریخت داخل چای و خورد میگفت درجا تلخی دهنم برطرف شد و دیگه هم پیش نیومد…

یه مشکل صفراوی ها خصوصا پسرهای صفراوی ،طاسی سر در قسمت جلو ی سر هستش برای جلوگیری از این طاسی بهترین کار حجامت در سن اوج صفرا یعنی حدود 20الی 28 سالگی هستش (حجامت بین دو کتف و حجامت سر تحت نظر پزشک وارد وبا تجربه!)

صفراوی ها عموما خواب دعوا مرافعه و جنگ و بزن بزن و جکی جان و بروسلی میبینن.

صفراوی ها چکار کنند تا سالم تر بمانند؟؟

از هوای خنک بیشتر بهره مند بشن .. از کار و ورزش و فعالیت زیر آفتاب خصوصا در فصل تابستان خودداری کنند بهترین زمان ورزش براشون صبح زود یا غروب و شب هست وقتی هوا خنکه..
شربت آب لیمو رو فراموش نکنن مایعات بیشتر مصرف کنن تا ادرارشون به رنگ زرد لیمویی باشه . ادرار غلیظ و زرد و پررنگ با سوزش نشانه اوج گرفتن صفراست. پس با مصرف مایعات خنک مثل شربت آب لیمو و سکنجبین ،این حالت رو رفع کنن
بهتره با مطالعه بیشتر راههای کنترل خشم و عصبانیت رو یاد بگیرن!!

وبا عمل بیشتر به احادیثی که در این زمینه اومده و با تکرار و تمرین ، بر خشم های انی خودشون غلبه کنن چون همونطور که گفتم مزاج خشم ،گرم و خشکه و باعث سوخت صفرا و تولید اخلاط بیماریزا در بدن هر فردی خصوصا افراد صفراوی مزاج میشه..

غذاهای مضر برای افراد صفراوی مزاج:

مصرف زیاد ادویه و تخم مرغ و سیر و گوشت قرمز …موز ..خربزه…آناناس …طالبی …انجیر…گردو…پسته…فندق…سیاه دانه و شنبلیله..

اینها رو میتونن مصرف کنن اما زیاده روی نشه… 

خواه نا خواه ادم صفراوی میگه از گردو و فندق خوشم نمیاد چون هر وقت می خورم دهنم آفت میزنه یا جوشای صورتم بیشتر میشه….

بهتره غذاهای گرم مزاج رو با مُصلــِــح ؛ – یعنی یه چیزی که از گرمیه مزاج اون غذا کم کنه و معتدلش کنه- مصرف کنن

غذاهای سازگار با مزاج صفراوی ها:

مرکبات..خیار – انار – زرشک – گیلاس – آلبالو – گوجه سبز – سوپ جو – کاهو – اسفناج – لیموترش تازه همراه با غذا و….

بهترین نوشیدنی برای رفع عطش صفراوی ها که اتفاقا خیلی هم عطش دارن ؛عرق کاسنی و عرق شاه تره هستش
میتونن نیم ساعت قبل از غذا یه لیوان شربت زرشک بنوشند.

میتونن تخم خیار+تخم کاهو+مغز تخم هندوانه+تخم کاسنی(هر کدوم رو که تونستید از عطاری گیر بیارید) به مقدار مساوی از هر کدوم آسیاب کنید با هم مخلوط کنید و یه قاشق غذا خوری از این مخلوط رو در یه لیوان آب حل کنید و میل کنید ….این برای فرونشاندن صفرا و عطش ناشی از اون خیلی مفیده…

افراد صفراوی مستعد بروز چه بیماریهایی هستند:

اضطراب
تپش قلب
سوزش ادرار بدون علت
اگزمایی که تابستونا بدتر میشه
لاغر شدن شدید و بی علت
شوره سر
لکه بینی و افزایش خونریزی قاعدگی
سرفه خشک
یه اختلال روانپزشکی به اسم “دو شخصیتی”؛همونطور که گفتم صفرا میتونه باعث بشه که شخص حالی به حولی باشه میگه میخنده خوشه یهو  غصبانی میشه حالا حالت شدیدترش میشه اختلال 2 شخصیتی…

این مثال اختلال 2 شخصیتی نیست یه نمونه از حالی به حولی بودنه صفراویهاست: فقط یادتون باشه این مزاج یه مزاج عادی هستش من بیماری و مرض بهتون معرفی نکردم بلکه مزاج خیلی از ادمای عادی دور و برمون رو که روزمره باهاشون سرو کار داریم گفتم و اینکه چیکار کنن تا سالمتر باشن چی بخورن چی نخورن …چه اخلاقایی دارن. بسته به تربیت و محیط زندگی ممکنه از تابلوی صفرا صفات خوب یا بدش بیشتر نمود پیدا کنه…
.از رئیس جمهور و یه فرمانده موفق و شجاع جنگ تا آدم دم دمی مزاج و بد اخلاقی که هیچی توش نیست…
اگه درست تربیت بشن و خودشون هم در خصوص تربیت خودشون بیشتر کار کنن به نظرم میتونن انسانهای موفقق و نو آور و مبتکری باشن

گرم مزاجهای آینده ساز

اختلال دو شخصیتی با دو قطبی فرق داره با هم !!
وقتی میگیم “اختلال” یعنی فرد دچار غلبه یه خلط مثلا صفرا یا …شده و بیماره و احتیاج به درمان داره نه اینکه مزاجش صفرا باشه…

یک تعریف مختصر از صفرا

صفرا ماده ای سبز رنگ و تلخ مزه هست که در کبد ساخته میشه و در کیسه صفرا که درست زیر کبد قرار گرفته ذخیره میشه. صفرا از آب و چربی و پروتئین و یه سری ترکیبات دیگه ساخته شده . چربی صفرا همون چربی معروف خودمون یعنی” کلسترول” هست.  در طب قدیم اومده که افزایش کلسترول خون فرد رو صفراوی مزاج میکنه. از طرفی ممکنه بدون هیچ مشکل و بیماری ای ،صفرای فرد بر دیگر اخلاطش برتری داشته باشه.  مثلا جوونتر ها صفراوی مزاج تر از پیرها هستن برای همین جوشی تر و بر افروخته تر هستن.

از علایم غلبه خلط صفرا بر بقیه اخلاط(یعنی خون و بلغم و سودا) :

بی اشتهایی
تهوع و و یه نیمچه استفراغی که یه مایع تلخ زرد – سبز رو از معده به دهان بالا میاره
گزگز و سوزن سوزن شدن پوست(مثلا یکی از مریضام که کلسترول خونش خیلی بالا بود و چند تا از علائم صفراوی شدن رو داشت ابراز میکرد که احساس میکنه انگار در قسمتهای مختلف پوست بدنش سوزن فرو میکنن یا انگار یکی نیشگونش میگیره…!!)
خشکی دهان و بینی
مزه تلخ دهان
زرد شدن رنگ چهره
زبان زبر و خشک میشه
فرد احساس گرما میکنه و از نسیمهای خنک لذت میبره
دیدن خوابهای آتشین مثلا دیدن خواب بخار حمام و آتیش و از این جور چیزها و اگه دیگه خیلی صفراوی باشه چیزهایی که زرد نیستن رو هم به رنگ زرد میبینه……

صفراوی مزاج ها

اگه یه وقت در اثر ناپرهیزی و افراط و تفریط دچار این علائم شدین و احساس کردین که صفرای خونتون بالا زده بهتره ترکیبات صفرا بُر مصرف کنین. مثلا دم کرده نعنا قبل از غذا و هویج و آرتیشو یا کنگر فرنگی……..اینا صفرا بُر هستن صفراوی شدن باعث یه سری سردردهایی میشه که نوشیدن یه لیوان چای که لیمو ترش داخلش چلونده باشیم میتونه خیلی سریع باعث بهبود این سردرد بشه. در مزاج صفراوی پوست به رنگ زرد درمیاد.
در پزشکی هم داریم اگه مقدار بیلی روبین که یکی از اسیدهای ذخیره شده در کیسه صفراست بالا بره پوست بدن زرد میشه البته این زردی همیشه اوله اولش از سفیدی چشم شروع میشه.

یعنی اگه از فرق سر تا نوک پاهاتون عین هو لیمو زرد باشه اما صلبیه و سفیدی چشم زرد نباشه این زردی ناشی از صفرا نیست بلکه: شاید مرکبات زیاد خوردین یا تیرویید کم کار بوده که بدون درگیر شدن چشم ، بقیه بدنتون زرد شده
به هر حال تا اینجا با ترکیب مطالب طب قدیم و جدید :
زردی پوشت ناشی از غلبه صفرا اول از همه از سفیدی چشم شروع میشه و بر حسب شدت پوست بدن رو هم درگیر میکنه و درگیری پوست بدون درگیری چشم نداریم البته اگر در اثر انسداد مسیر خروج صفرا به روده صفرای خون بالا بره خارش پوست هم داریم (خارش + زردی پوست که مایل به سبزه

بلغمی مزاج ها

پلی لیست بهترین اهنگ های ایرانی 
آرش APآرمین زارعی
آرون افشارآصف آریا
احسان خواجه امیریاحمد سعیدی
احمد سلواشوان
افشین آذریامو بند
امید آمری امید جهان
امید حاجیلی امیرعباس گلاب
امیر عظیمی امیرحسین آرمان
امیر علی امین بانی
امین رستمی ایهام
ایمان غلامی بابک جهانبخش
ایوان بندبنیامین بهادری
بابک مافیبهنام صفوی
پازل بندبهنام بانی
پویا بیاتیحامد زمانی
حامد برادرانحجت اشرف زاده
حامد همایونحمید عسگری
حسین توکلیحمید هیراد
حمید حامیرامین بی باک
راغبرضا بهرام
رستاک حلاجروزبه بمانی
رضا شیریرضا صادقی
رضا یزدانیزانیار خسروی
روزبه نعمت الهیسهراب پاکزاد
سامان جلیلیسیروان خسروی
سیامک عباسیسینا سرلک
سینا پارسیانشاهین بنان
سینا درخشندهشهرام شکوهی
سینا شعبانخانیعلی اصحابی
شهاب مظفریعلی زند وکیلی
شهرام ناظریعلی عبدالمالکی
علی خدابندهعلی یاسینی
علی سفلیعلیرضا پویا
علی لهراسبیعلیرضا طلیسچی
علیرضا افتخاریعماد طالب زاده
علیرضا روزگار فاضل دریس
علیرضا قربانیفرزاد فرزین
فرزاد فرخکامران مولایی
فریدون آسراییگروه سون
گرشا رضاییماکان بند
مازیار فلاحیمحسن ابراهیم زاده
ماهان بهرام خانمحسن یگانه
مجید خراطهامحمد علیزاده
محسن چاوشیمحمد معتمدی
محمد اصفهانیمحمد گلزار
محمد لطفیمرتضی اشرفی
محمدرضا شجریانمسعود صابری
مرتضی پاشاییمسیح
مسعود صادقلومهدی احمدوند
مهدی آذرمهدی مقدم
مهدی جهانیمهدی یغمائی
مهدی یراحیمهران مدیری
مهراد جممیلاد بابایی
مهرزاد امیرخانیناصر زینعلی
ناصر پورکرمهمایون شجریان
هوروش بندندیم
یوسف زمانی

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

    1. با سلام ، خوشحالیم که مورد پسندتون بوده
      سوالات خودتون رو می تونید همین جا با ما در میان بزارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *