اخبار علم و فناوریعلم و فناوری

کشف قدیمی ترین ژن انسان

شناسایی ژن قدیمیترین انسانها

شناسایی ژن قدیمیترین انسانها

اسپانیا، گودال استخوان های انسان، 30 متر در اعماق زمین. این جا معدنی 12متری با نام “Sima de los Huesos ” است که محققان و دانشمندان علم ژنتیک در آنجا موفق به کشف استخوان هایی متعلق به 28 نوع انسان کهن (Homo ) شدند.

محققان در این مکان موفق به کشف استخوان ران پای یک انسان با قدمت 400 هزار سال شده اند. در این استخوان، متریال ژنتیکی حفظ شده و سالم باقی مانده است. این قدیمی ترین ژن “دی ان ای” انسان است که تا به امروز کشف شده و به ثبت رسیده است.

نتایج آزمایشات برروی این استخوان ران نشان داد که این استخوان متلعق به نسل های پیش از انسان های خردمند است. به نظر می رسد که این همان زنجیره ی گمشده میان انسان “نئاندرتال” و انسان تبار “دنیسووا” باشد. این کشف منحصربفرد ، شانس و کمک بسیار بزرگی برای دانشمندان ژنیک خواهد بود تا مشخص شود که اجداد نئاندرتال انسان، چه خویشاوندان دیگری داشته اند.

همان طور که گفته شد، استخوان های یافت شده در گودال “Sima de los Huesos ” قدمتی بیش از پیدایش انسان خردمند ‘Homo sapiens ‘ که از حدود 200 هزار سال پیش در زمین می زیسته است، دارند. استخوان بندی اسکلت های کشف شده به 400 هزار سال پیش برگشته و شباهت بیشتری به انسان نئاندرتال دارد. آقای “فرد اسپور” کارشناس انیسیتو “انسان شناسی تکاملی” انجمن ماکس پلانک و محقق ارشد این پروژه می باشد. وی به این نوع انسان های کهن که تازه کشف شده اند، لقب “نئاندرتال های تحت تکامل” داده است.

دانشمندان تا به امروز توانسته اند تنها “ژنوم” انسانهایی را کشف و رمزگشایی کنند که در مناطقی با اقلیم و شرایط سرد آب و هوایی قرار داشته اند. این بدان خاطر است که “دی ان ای” در شرایط گرم آب و هوایی به سرعت از بین می رود. پس از کشف “ژنوم” استخوان های مربوط به خرس های قارنشین با قدمت 300 هزار سال در همان شرایط آب و هوایی، آقای اسپود و اعضای تیمش تصمیم گرفتند تا به کشف استخوان های انسان بپردازند.

محققان و کارشناسان علم انسان شناسی برای کشف ژنوم مورد نظر، یک نمونه ی کمتر از 2 گرمی را انتخاب کرده و آن به دقت پاکسازی کردند. این بدان خاطر بود که در چاه مذکور، به غیر از استخوان های کهن، استخوان های انسانهای امروزی نیز قرار داشتند.

محققان در نتیجه ی آزمایشات، موفق به دریافت یک ژنوم کامل شدند. در مقایسه ی ژن کشف شده با ژن های انسان های امروزی، انسان های نئاندرتال و انسان تبار دنیسووایی مشخص شد که استخوان مذکور متعلق به نسلی 2 برابر کهن تراز نسل انسان خردمند ” Homo sapiens ” می باشد. آقای اسپور و تیم همراه وی کشف کردند که ژن جدید، قدیمی ترین ژن با اطلاعات “دی ان ای” انسان است که تا به امروز کشف شده است. مقاله مربوط به این کشف به همراه نتایج بررسی و آزمایشات به عمل آمده در نشریه ی “Nature ” به چاپ رسیده است.

آقای کریس استرینگر، از کارشناسان موزه تاریخ طبیعی لندن در رابطه با کشف جدید اظهار داشت:

“نکته ی جالب اینجا این است که ژنوم هایی که امروزه کشف شده اند، در میان بقایای استخوان های انسان امروزی قرار داشته اند. در هر صورت آزمایشات به عمل آمده نشان می دهد که اجداد اولیه ما چگونه بوده اند.”

دانشمندان در زمان بررسی و انجام آزمایشات بر روی دی ان ای استخوان انسان کشف شده متوجه شدند که این گونه انسان از لحاظ ظاهری، شباهت بسیاری به انسان نئاندرتال داشته است. لازم به ذکر است که انسان نئاندرتال به عنوان موجود غالب و پیشرو، اروپا را تحت قلمرو و انحصار خود درآورده بود. به همین خاطر دانشمندان به این نتیجه رسیدند که ژن دی ان ای مذکور نباید فرق چندانی با دی ان ای “Homo neanderthalensis ” داشته باشد.

ولی معلوم شد که همه چیز پیچیده تر از آنچه که به نظر می رسید بوده است. آزمایشات نشان داد که ژن کشف شده بیشتر به ژن انسان تبار دنیسووا شباهت دارد. درهر صورت تا امروز هیچ گزارشی از وجود دنیسووایی ها درمحدوده ی اسپانیا به گوش نرسیده و ثبت نشده است.

بزگترین معمای حل نشده در میان دانشمندان این است که چه وقت و به چه دلیل، خط ژنی انسان خردمند از انسان نئاندرتال و دنیسووایی جدا شده است. همچین دانشمندان به این نکته واقف هستند که مهمترین تغیرات و وقایای مربوط به انسان، در همان دورانی که استخوان های انسان کشف شدهدر گودال “Sima de los Huesos ” در آن می زیسته اند، بوقوع پیوسته است.

به عقیده ی کاشف این رویداد جدید، مهمترین سناریویی که درباره ی این کشف جدید می توان گفت این است که، انسانهایی که 400 هزار سال پیش می زیستند، وارثان و نسل مشترک انسان های نئاندرتال و دنیسووایی هستند. آنها در محدوده ی اسپانیای امروزی سکونت داشتند. پس از مدتی، دسته ای از اعضای این نسل به شرق مهاجرت کرده و در آنجا به نسل دنیسووایی تبدیل شده اند.

برای اینکه دانشمندان بتوانند برای سوالات خود پاسخ مناسبی دریافت کنند، باید ژنوم تمامی استخوان های گودال “Sima de los Huesos ” را تحت بررسی و آزمایشات لازم قرار دهند.

 کشف قدیمی ترین ژن انسان

baarzesh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن