--
روانشناسیزندگی بهتر

چگونه رویاهایم و ایده ها محقق می شود؟ به آن ها نظم بده!

ذهن ما شبیه توپی پر از زنبور است. صدها برخورد و کنش که ما را به هر سمتی میکشد.

اغلب افراد به تمرکز روی یک کار راضی نمیشوند و دوست دارند همه کارها را با هم انجام بدهند. مثلا همزمان هم اسپانیایی بیاموزند و هم شام را بیرون بخورند! ذهن ما پر از امیال مستقلی است که سعی میکنند توجه ما را به خود جلب کنند.

 

ذهن ما شبیه توپی پر از زنبور است

 

در اکثر مواقع این توپ، سرگردان و بی هدف است و امیال فرد بیشتر توسط محیط کنترل میشوند.

 

در اکثر مواقع توپ سرشار از زنبورها، سرگردان و بی هدف است

 

و این دقیقا اتفاقی است که برای بیشتر افراد می افتد؛ پر از خواسته های زیادی هستند، وقت ندارند و در نهایت آنچه اتفاق می افتد بسیار بزرگ تر از توانایی ان هاست.

خب پیش به سوی حل این مشکل!

مطالب دیگر:

مدیریت زمان

تنها چیزی که باید ازش بترسیم، خود ترساست

۱۲ راز سادگی و سبکباری در زندگی

سه گام برای رهایی از شر افکار منفی

مدیریت ایده

خودتان را جای فردی بگذارید که بیست سال پیش، آمازون، گوگل یا فیس بوک را کلید زده است. احتمالا اکنون یکی از ثروتمندترین افراد قرن حاضر و صاحب یکی از سه ایده بزرگ قرن می بودید. حال تصور کنید هر سه این ایده ها را باهم شروع میکردید! مطمئن باشید که در این صورت هیچ دستاوردی نداشتید.

اینکه ایده بزرگی داشته باشید خوب است ولی کافی نیست! بسیاری از افراد پر از ایده های بزرگی هستند که هریک دیگری را خنثی میکند.

 

 

چطور ناممکن ها را ممکن کنیم؟

غیرممکن ترین هدفی را که میتوانید برای خود انتخاب کنید. نوشتن یک کتاب یا سفر به مریخ چطور است؟

 

اما چطور میشود به این اهداف رسید؟ آیا از عهده آن بر می آیید؟

فرض کنید زندگی شما و همه افرادی که به آنها اهمیت میدهید به این هدف بستگی داشته باشد حالا چطور؟ آیا دست یافتنی است؟

در این شرایط هرچیز دیگری را فراموش میکنید و همه تلاشتان را برای به ثمر رساندن هدفتان به کار خواهید بست و دقیقتر، سریع تر و بهتر از قبل خواهید بود.

تمرکز لیزری روی یک هدف خاص اساسی ترین گام به سوی موفقیت است. این الگو در اکثر افراد موفق مشترک است. وقتی روی موضوع خاصی متمرکز میشوید دستاوردهایتان به تصوراتتان نزدیک میشود.

 

 

وقتی روی موضوع خاصی متمرکز میشوید دستاوردهایتان به تصوراتتان نزدیک میشود

 

غالبا عامل شکست افراد محدودیت ظرفیت نیست بلکه عدم تمرکز این ظرفیت روی یک موضوع خاص است.

 

چطور از این همه یکی را برگزینید؟

اینکه بخواهید وقت خود را صرف مسائل غیر متمرکز و زیادی بکنید مساوی است با شکست شما و در عوض هرچه متمرکزتر رفتار کنید احتمال موفقیت شما بیشتر است.

نکات زیر را به کار ببندید:

۱- بلندنظر باشید:

اگر سقف بلند پروازیتان کوتاه باشد رسیدن به آن به راحتی امکان پذیر است. پس اهداف بزرگتری را در نظر بگیرید که حسابی شما را به خود مشغول دارد.

۲- روی سه موضوع متمرکز شوید:

سه بخش مختلف از زندگی خود را در نظر بگیرید مثلا، کار، تفریح و خانه و برای هرکدام از این موارد تنها یک هدف را در نظر بگیرید. اگر میخواهید به این سه بخش اهداف بیشتری را اختصاص بدهید باید بدانید که هر هدف اضافه تر شانس موفقیت را یک چهارم میکند.

۳- اهداف اضافه را کنار بگذارید:

حال که اهداف را تعیین کرده اید هر کاری که از اولویت کمتری برخوردار است را کنار بگذارید. مارک زاکربرگ آنقدر باهوش بود که اول فیس بوک را بسازد و بعد چینی یاد گرفتن را شروع کند. به هر هدفی در جای خودش توجه کنید.

۴- از مسائل حاشیه ای برحذر باشید:

مراقب تمایلاتتان باشید که پایان ندارند. از دور خیلی بی آزار به نظر میرسند اما واقعا کشنده اند. بازهم یاد اوری میکنم هر هدف اضافه ای شانس موفقیت را یک چهارم میکند.

۵- فعالیت های جانبی:

شما نمیتوانید به راحتی و در آن واحد هم گوگل را طراحی کنید و هم سرطان را درمان کنید و هم به مریخ سفر کنید! اما میتوانید یک فرد موفق و یک ورزشکار موفق باشید. ورزش و موفقیت دو یار همیشگی اند فرد سالمتر رهبر قوی تری است.

مایه موفقیت افراد تاثیر گذار تقسیم توانشان نبوده و نیست بلکه این افراد بلند پرواز بودند، فعالیت های جانبی مناسبی داشتند و توجهشان را به یک موضوع خاص معطوف داشتند.

 

اگر میخواهید موفق شوید باید جایگزین های دیگر را فراموش کنید. کار راحتی نیست ولی ارزشش را دارد.

منبع: سایت دگرش

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن