--
اخباراخبار اقتصادی

چرا ارزش پول ملی کم شد؟

یک کارشناس اقتصادی گفت: ارزش پول ملی بر اثر شوک از ناحیه تحریم‌ها و همچنین تورم و ضعف اقتصادی کاهش یافت.

کاهش ارزش پول ملی

به گزارش  تسنیم ، کامران ندری در گفتگوی ویژه خبری با بیان اینکه ارزش پول ملی بر اثر شوکی که از ناحیه تحریم ها به اقتصاد کشور وارد شد کاهش یافت افزود: مسئله تورم در بلند مدت به رشد نقدینگی کمک می کند و به دلایل تاریخی و ساز و کار پولی در اقتصاد کشور رشد نقدینگی ما از بقیه کشورها بیشتر بوده است .

وی گفت : در سال های اخیر عامل رشد نقدینگی افزایش بدهی بانک ها به بانک مرکزی بوده است .

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه به دلیل صادرات نفتی تراز مثبت تجاری داریم افزود : درآمد ارزی کشور بیش از ارز مورد نیاز واردات است می توانیم نرخ ارز را کنترل کنیم .

ندری گفت : پیش از تحریم ها اختلاف نظر بین اقتصاد دانان این بود که نباید نرخ ارز پایین نگه داشته باشد زیرا درجه رقابت پذیری کالاهای داخلی کاهش می یابد اما با تحریم ها برای تثبیت نرخ ارز با مشکل روبرو شدیم .

وی افزود : افزایش نرخ ارز در کوتاه مدت مزیتی برای کشور به ویژه شرکت های پتروشیمی و نفتی ایجاد کرد اما این مزیت رقابتی با افزایش قیمت ها به مرور از بین می رود و به گذشته باز می گردد .

این کارشناس اقتصادی گفت: استفاده از نرخ ارز یک ویژگی برای صادرات است و این موضوع به فراهم شدن شرایط دیگر نیز نیاز دارد .

ندری افزود :در صنایعی که با مشکل روبرو هستیم نباید فقط با اتکا به کاهش ارزش پول ملی به صادرات بپردازیم .

وی گفت: اقتصاد دولتی و شبه دولتی با بهره وری بسیار پایین و محیط کسب و کار نامناسب از سرمایه گذاری در بخش تولید جلوگیری می کند .

این کارشناس اقتصادی افزود : نتیجه سیاست های پوپولیستی این است که سیاست های دولت در کوتاه مدت به نفع مردم است اما در بلند مدت به ضرر آنها تمام می شود .

ندری گفت : دولت ها برای جلب نظر رای دهندگان در کوتاه مدت سیاست های حمایتی را اجرا می کنند که در بلند مدت آثار مطلوبی برای جامعه ندارد .

وی افزود : به عنوان نمونه یارانه ای که مردم دریافت کردند اکنون با رشد نقدینگی موجب شده که قدرت خرید آنها کاهش یابد .

این کارشناس اقتصادی گفت : استقلال بانک مرکزی و سیاست های این بانک نباید متاثر از ملاحظات سیاسی باشد .

ندری افزود : مقامات بانک مرکزی با استقلال این بانک می توانند بر کنترل تورم متمرکز شوند .

با ارزش 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن