اخبار کسب و کارها

نوشتار درمانی چیست و چه مزایایی دارد؟

در دنیای روان‌شناسی اشکال مختلفی از درمان برای فرد مراجعه کننده به روانشناس وجود دارد. یکی از درمان‌هایی که مخاطب تشویق می‌شود درباره افکار و احساسات خود بنویسد نوشتار درمانی است. در این مقاله می‌خواهیم بر به پرسش نوشتار‌درمانی چیست و چه مزایایی دارد؟ پاسخ دهیم. پس، تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

نوشتار درمانی - تصویر 1

نوشتار درمانی چیست؟

نوشتار درمانی Writing therapy بیانی یک شکل از درمان بیانی است که در آن مراجعه کننده تشویق می‌شود درباره افکار و احساسات خود بنویسد. این روش از درمان برای افرادی که به رویدادهای آسیب‌زا یا نگرانی‌های شدید مبتلا هستند درمان مناسبی است. این درمان باعث می‌شود افراد از مزایایی مثل کاهش استرس و بهبود سلامت جسمانی بهره‌مند‌شوند. نوشتار درمانی ممکن است به صورت حضوری یا آنلاین صورت گیرد. در مواقعی ممکن است تحت نظارت یک متخصص بهداشت روان باشند یا بدون تاثیر مستقیم مشاور صورت بگیرد.

نوشتار درمانی چگونه به شما آرامش می دهد

مهار یا سرکوب احساسات، رویدادهای آسیب‌‌زا و جنبه‌های هویت یک فرد می‌توانند یک عامل استرس‌زای دراز مدت در سطح پایین برای افراد ایجاد کنند. این رویدادها می‌توانند اثرات نامطلوبی بر سلامتی داشته باشند. به‌عنوان‌مثال، باعث افزایش احتمال بیمار شدن فرد می‌شوند. نوشتار درمانی می‌تواند به عنوان یک عمل افشاگری و بیان احساسات به صورت نوشتاری مورد استفاده قرار بگیرد. بنابراین، عامل استرس‌زا را در فرد مراجعه کننده از بین می‌برد. البته، این نظریه کم طرفدار است؛ زیرا تحقیقات نشان داده که بیان احساسات فواید سلامتی یکسانی را با نوشتن درمانی به همراه نداشته است.

انواع مختلف نوشتار درمانی

انواع مختلفی از نوشتار درمانی یا نوشتن درمانی وجود دارد که درحالت‌کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند. نوشتن درمانی‌ که توسط راهنمایی یک مشاور سلامت روان صورت می‌گیرد و نوشتن درمانی که خودانگیزه‌ای بوده و هر کس می‌تواند انجام دهد.

روایت درمانی

روایت درمانی یک نوع از نوشتن درمانی است که مراجعه کننده و درمان‌گر می‌توانند با هم در ارتباط باشند. نوشتار درمانی که به صورت روایت درمانی صورت بگیرد در اغلب موقعیت‌ها مفید واقع می‌شود. این روش به مشتری کمک می‌کند که با حذف مفروضات و زمینه‌ای که به آن اختصاص داده‌اند، تجربه خود را مجدد متنی کرده و آن را از نگاه دقیق‌تری بازیابی کند.

ژورنالینگ تعاملی

از دیگر انواع نوشتار درمانی که می‌تواند بدون راهنمایی یا با راهنمایی یک متخصص سلامت روان صورت می‌گیرد، ژورنالینگ تعاملی نامیده می‌شود. در نوشتن درمانی نوع ژورنالینگ جنبه‌های نوشتن و کتاب درمانی ترکیب می‌شود. در ژورنالینگ تعاملی به مشتریان یک مجله یا نقطه شروع داده می‌شود. سپس، از آن‌ها خواسته می‌شود برای اطلاع رسانی به نوشته خود از منابع در اختیار گذاشته شده استفاده کنند.

نوشتن متمرکز و ترانه سرایی

دیگر روش‌های نوشتار درمانی به نام‌های نوشتن متمرکز و ترانه سرایی شناخته می‌شوند. نوشتن متمرکز شامل برگه‌هایی است که به فرد مراجعه کننده آموزش داده و آن‌ را راهنمایی می‌کند. ترانه سرایی موسیقی درمانی و نوشتار درمانی را با هم ترکیب می‌کند تا یک راه هموار برای یادآوری و بیان احساسات فرد مراجعه کننده فراهم سازد.

مزایای نوشتار درمانی - تصویر 2

مزایای نوشتار درمانی

با پژوهش و تحلیل داده‌ها محققان به این نتیجه رسیده‌اند که نوشتن درمانی یا نوشتار درمانی می‌تواند فواید سلامت جسمی و روانی متعددی برای فرد مراجعه کننده داشته باشد. از جمله فواید نوشتار درمانی می‌توان به فهرست زیر اشاره کرد:

  • عملکرد بهتر سیستم ایمنی بدن
  • کاهش تعداد دفعات مراجعه به پزشک
  • کاهش استرس
  • افزایش نمرات و بهبود یافتن آن‌ها در مدرسه
  • کاهش ناراحتی عاطفی و جسمی
  • کاهش علائم افسردگی
  • بهبود عملکرد کبد
  • کاهش روزهای از دست رفته برای کار
  • تقویت حافظه

با دانستن مزایای بالقوه نوشتار درمانی می‌توانیم به این نتیجه برسیم که مراجعه به روان‌شناس و درمان به روش نوشتار درمانی می‌تواند فواید بسیاری داشته و عامل استرس‌زا را برای فرد مراجعه کننده به طور قابل‌توجهی کاهش دهد.

درمان برخی مشکلات روانی با نوشتار درمانی

در مواقعی ما نمی‌دانیم که چه شرایطی با نوشتن درمانی می‌تواند درمان شود. نوشتن درمانی برای درمان بسیاری از مشکلات روانی می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. افرادی که با داشتن شرایط مختلف توسط نوشتار درمانی درمان شده‌اند، از محیط تجربه‌های مفیدی به دست آورده و از نحوه درمان خود بسیار راضی هستند.

داشتن اضطراب

اضطراب می‌تواند تا حد زیادی با نوشتن درمانی درمان شود و کاهش یابد. طبق مطالعه‌ای که در سال ۲۰۲۰ توسط دانشکده دانشگاه علوم پزشکی تبریز ایران انجام شد، سه جلسه نوشتن درمانی برای زنان باردار به علاوه دو تماس تلفنی بین جلسات مراقبت‌های اولیه برگزار شد. در جلسه اول از آن‌ها خواسته شد که در مورد نگرانی‌های خود در مورد بارداری و راه‌حل‌های آن بنویسند که به کاهش اضطراب ناشی از آن‌ها کمک زیادی کرد.

تماس‌های تلفنی، آن‌ها را تشویق کرد تا راه‌حل‌ها را دنبال کنند. در جلسه دوم محققان از تکنیک‌های روایت درمانی استفاده کردند. بنابراین، از زنان درخواست کردند داستانی بنویسند که در مورد نگرانی‌های خود را در مورد بارداری باشد و راه‌حل‌هایی که قبلاً ایجاد کرده بودند را اعمال کنند. در جلسه آخر یک بحث گروهی بین شرکت کنندگان در مورد تکالیف قبلی ایجاد شد. نتیجه مطالعه این بود که زنانی که توسط نوشتن درمانی درمان می‌شدند نسبت به گروه‌های مقایسه‌ای که فقط مراقبت‌های استانداردهای بارداری را دریافت می‌کردند اضطراب کم‌تری داشتند.

کاهش اضطراب حاملگی با نوشتار درمانی - تصویر 3

افسردگی و علائم آن

افرادی که از نوشتار درمانی برای درمان علائم افسردگی خود استفاده کنند، افسردگی خود را می‌توانند کاهش دهند. نوشتن درمانی به افراد افسرده کمک می‌کند که احساسات و علت افسردگی را روی ورق کاغذ بنویسند. درحالت‌کلی، نوشتن به فرد کمک می‌کند که از تروماهای غمگین و پیچیده‌ای که داخل ذهنش وجود دارد دور شده و بتواند آن‌ها را بررسی کند.

سوگواری عزیز از دست رفته

افرادی که از دست دادن یکی از عزیزان خود رنج بسیاری می‌برند می‌توانند با استفاده از نوشتن درمانی درمان شده و احساسات خود را کنترل کنند. نوشتن می‌تواند تعداد احساسات منفی پیرامون رویداد را کاهش دهد و امکان بسته شدن این احساسات را برای فرد فراهم کند. به نوعی این امر خود مراقبتی را برای افراد ترویج می‌کند. بنابراین به فرد مراجعه کننده کمک می‌کند پس از فقدان و از دست دادن عزیزش بهبود یابد.

برای شروع نوشتار درمانی لازم است هر چیزی را که ذهن شما را مشغول کرده روی کاغذ بنویسید. این کار باعث منظم شدن ذهنتان می‌شود. در مورد چیزهایی که قرار است بنویسید به خوبی فکر کنید. سعی کنید به عمق احساسات نسبت به موضوعی که قرار است آن را بنویسید آگاهی پیدا کرده و نوشتن را شروع کنید. روزانه حداقل به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه به طور مداوم بنویسید. بین کار استراحت نکرده و عوامل حواس پرتی را دور کنید. هر آن‌چه نوشتید مجدد بخوانید و در مورد آن فکر کنید.

برگزاری دوره های نوشتار درمانی موسسه فرهنگی هنری هفتاد

موسسه فرهنگی هنری هفتاد به آدرس https://haftadart.com/ دوره‌های نوشتار درمانی برگزار می‌کند، که به شما کمک می‌کند تا به طرقی خلاقانه و بهینه با چالش‌های زندگی روبرو شوید. در این دوره‌ها، با روش‌های نوین نوشتار درمانی آشنا می‌شوید که باعث ارتقای سلامت روحی و روانی شما می‌شود. توسط مربیان مجرب و متخصصان روانشناسی این مجموعه، به طور فعال در فرآیند نوشتن شرکت کرده و با اکتشاف هیجانات و افکار خود، راه‌حل‌های جدیدی را برای بهبود زندگی خود پیدا خواهید کرد. همچنین، این دوره‌ها به شما ابزارهای عملی را برای بهبود روابط عاطفی خود ارائه می‌دهند و شما را در مدیریت بهتر احساسات روزمره‌تان یاری می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *