اخبار کسب و کارها

معرفی جاذبه های گردشگری ارزان در شیراز | 16 جای دیدنی با هزینه پایین

شیراز شهری است که همیشه گردشگران را به سوی خود می‌کشاند. شهر شیراز که در طول چند قرن پایتخت فرهنگی ایران بوده، خانه ادیبان و شاعران معروف ایرانی است. اماکن تاریخی دوره هخامنشیان و زندیه، بازار و ساختمان‌های سنتی به همراه مراکز تفریحی طبیعی اطراف شهر، شیراز را به یکی از خاص‌ترین شهرهای گردشگری ایران تبدیل کرده است. تعداد جاهای دیدنی در شیراز به اندازه‌ای زیاد است که باید در مورد آن چندین و چند مقاله نوشت.

این شهر دارای عمارت‌های زیبای تاریخی نیز هست که به دلیل خوش آب‌وهوا بودن، به خانه باغ‌هایی دیدنی تبدیل شده‌اند. امکان بازدید از بیشتر جاذبه‌های گردشگری در شیراز با هزینه کم وجود دارد. در واقع سفر به شیراز با هواپیما بسیار جذاب و دلپذیر است و جاذبه‌های گردشگری ارزان در این شهر، به لطف آن می‌افزاید. در این مقاله به معرفی جاذبه های گردشگری ارزان در شیراز می‌پردازیم.

جاذبه های گردشگری ارزان شیراز - تصویر 1

مکان های تاریخی

شیراز در فاصله کمی از تخت جمشید قرار دارد که تاریخی 2500 ساله داشته و دوران اوج و شکوه تمدن ایرانی را به نمایش می‌گذارد. از سوی دیگر شهر تاریخی شیراز در طول تاریخ بیش از یک پایتخت سلسله‌های مختلف بوده که همین موضوع باعث ساخت بناهای تاریخی در شهر شده است. این مکان‌ها به همراه آرامگاه شاعران نامدار ایرانی و بسیاری موارد دیگر، از جاذبه‌های گردشگری ارزان شیراز به شمار می‌آیند. در این بخش این جاذبه‌ها را معرفی می‌کنیم.

مجموعه تخت جمشید

تخت جمشید یا پارسه پایتخت هخامنشیان بود که اولین مرکز تمدن ایرانی به شمار می‎آید. تخت جمشید در فاصله نزدیکی با شیراز است و یکی از جاذبه‌های گردشگری اصلی این شهر برای علاقمندان به تاریخ و شکوه ایرانی به شمار می‌آید. مساحت تخت جمشید حدود ۱۲۵ هزار متر مربع است و هر چند در طول تاریخ به دلیل آتش زدن آن توسط اسکندر، فرسایش طبیعی و به یغما بردن بخش‌هایی از آن توسط باستان‌شناسان خارجی، بخش‌هایی از خود را از دست داده اما این موضوع چیزی از اهمیت معماری، دروازه‌ها، ستون‌ها و کتیبه‌های آن کم نمی‎کند. می‌توان ساعت‌ها را برای بازدید از این جاذبه ارزشمند و مهم وقت گذاشت و درس‌های زیادی از تاریخ گرفت.

در نزدیکی تخت جمشید می‌توان از نقش رستم دیدار کرد که تخته سنگ‌های سه دوره تاریخی ایلامیان، هخامنشیان و ساسانیان را در خود جای داده است. کعبه زرتشت و آرامگاه‌های برخی از شاهان بزرگ هخامنشی هم‌چون داریوش، خشایارشا و اردشیر اول در دل کوه جای گرفته و به این مکان، حس و حالی غریب می‌بخشند. نقش رجب نیز در همان حوالی است که در آن نقش‌هایی از اردشیر بابکان و شاپور یکم ساسانی بر دل کوه روی صخره‌ای نقش بسته است.

تخت جمشید شیراز - تصویر 2

آرامگاه حافظ

حافظ شیرازی، شاعری است که همه ایرانیان به طور قطع با آن آشنا هستند و اشعار او را سر سفره سال تحویل یا شب یلدا زمزمه می‌کنند. آرامگاه این شاعر خوش قریحه در یکی از مناطق خوش آب و هوای شیراز واقع است و محیط آرامگاه نیز با درختان بلند و قدیمی، عطر گل‌های محبوبه شب و صدای موسیقی حال و هوایی رویایی دارد. آرامگاه حافظ یکی از جاذبه های گردشگری ارزان در شیراز است که بازدید از آن ارزش و بهای زیادی دارد و تا مدت‌ها گردشگران را در حال و هوای خاصی فرو می‌برد.

تصویر آرامگاه حافظ در شیراز - تصویر 3

آرامگاه سعدی

سعدی شیرین سخن یکی از شعرای مهم ایران زمین است که شاید همه به اندازه حافظ با اشعار او آشنا نباشند، اما بدون تردید کسانی که غزلیات و عاشقانه‌های سعدی را خوانده‌اند، مجذوب او شده‌اند. آرامگاه سعدی در شیراز در فاصله نسبتا کمی از آرامگاه حافظ قرار دارد. این آرامگاه محل گرد هم آمدن علاقمندان به فرهنگ و هنر است و حال و هوایی معنوی را برای گردشگران ایجاد می‌کند. عمارت آرامگاه سعدی به صورت هشت ضلعی است و سقف آن به کاشی‌های فیروزه‌ای مزین است و سنگ قبر سعدی در وسط ساختمان قرار دارد. کتیبه‌هایی از اشعار سعدی در سراسر مجموعه بر دیوارها جای گرفته‌اند.

مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک یا مسجد صورتی یکی از زیباترین مساجد دنیاست که با کاشی‌کاری‌های رنگی‌اش و نورپردازی فوق‌العاده‌اش گردشگران زیادی از سراسر جهان را به این مکان می‌کشاند. اگر به دنبال درک حس و حال سنتی در شیراز هستید، خوب است علاوه بر بازدید از این مسجد، در اقامتگاه های بوم گردی این شهر اقامت کنید تا از این طریق کاملا حال و هوای سفر به یک پایتخت قدیمی را پیدا کنید. می‌توانید اقامتگاه های ارزان بوم گردی در شیراز را بررسی کنید و در ساختمان‌هایی به عمر یک یا دو قرن با دکوراسیون جذاب سنتی و امکانات به روز و مدرن اقامت داشته باشید.

بازدید ارزان از مسجد نصیر الملک شیراز - تصویر 4

ارگ کریم خان

کریم خان زند که بنیان‌گذار سلسله زندیه بوده و یکی از حکام ایران است که در دوران حکومتش آرامشی نسبی بر سراسر کشور ایران حکمفرما بود. محل زندگی او که در طول سلطنتش تاج‌گذاری نکرد، نه یک قصر بزرگ و مجلل بلکه یک ارگ ساده بود. این ارگ ساده ولی زیبا حدود ۲۵۷ سال پیش ساخته شده و ساختمانی مستطیل شکل است که چهار برج آن را نگهبانی می‌کنند. ارگ کریم‌خان دارای کاشی‌کاری‌های رنگی، پنجره‌های چوبی، سقف طاق‌دار و نقاشی و تذهیب‌هایی در کمال آراستگی و سادگی است. این ارگ یکی از مکان‌های تاریخی دیدنی در شیراز است که اوج قدرت را در کمال فروتنی به تصویر می‌کشد.

باغ ارم

شیراز دارای باغ‌های زیبایی است که عمارت‌های قدیمی در آنها قرار دارند. باغ‌های هشت گانه معروف شیراز دلگشا، نظر، جهان نما، عفیف آباد یا گلشن، باغ موزه نارنجستان قوام،  باغ موزه هفت تنان و باغ جنت و مهم‌تر از همه باغ ارم هستند. باغ ارم از زیباترین باغ‌های شیراز است که پوشش گیاهی بسیار متنوعی دارد. این باغ که باغ گیاه‌شناسی دانشگاه شیراز است، دارای درختان مرکبات، درختان سرو زینتی و سروهایی با ارتفاع ۳۵ متری و گل و گیاهان زیادی است. ساختمان باغ ارم یک عمارت سه طبقه ساخته شده دارای گچ‌بری‎ها، نقاشی‌های، منبت‌کاری‌های و کاشی‌کاری‌های زیبا است.

دروازه قرآن

دروازه قرآن از جاذبه‌ های گردشگری رایگان شهر شیراز است. این دروازه در دوران عضدالدوله دیلمی ساخته شده و در واقع خروجی شهر به سمت مرودشت بوده است. ایرانی‌ها عادت دارند که پیش از سفر از زیر قرآن رد شوند. ساخت این دروازه و قرار دادن قرآن بالای آن نیز، به همین منظور و به هدف در امان مردم هنگام عبور از زیر آن است. دروازه قرآن به حافظیه و آرامگاه خواجوی کرمانی نزدیک بوده و آغاز مسیری است که گردشگران را به تخت جمشید هدایت می‌کند.

حمام، آب انبار و مسجد وکیل

این مجموعه دیدنی شامل حمام، آب انبار و مسجد است که هر یک زیبایی خاصی دارند. حمام وکیل یک شاهکار معماری است و رختکن یا سربینه آن با ساختار هشت ضلعی رختکن، دارای زیبایی خاصی است. آب انبار وکیل نیز یکی دیگر از آثار بازمانده از دوران زندیه است که امروزه به موزه آب تبدیل شده است. مسجد وکیل نیز با آینه‌کاری، کاشی‌کاری، منبت‌کاری و سقف گنبدی‌شکلش یکی از جاهای دیدنی در شیراز است که از جاذبه های رایگان شهر به شمار می‌آید. مسجد وکیل دارای دو شبستان، دو ایوان و یک حیاط کوچک است.

مکان های طبیعی

شیراز در یک منطقه خوش آب و هوا واقع شده و به همین دلیل دارای مکان های طبیعی زیادی است که از جاذبه های گردشگری این شهر و حوالی آن به شمار می‌آیند. البته جاهای طبیعی دیدنی در استان فارس بسیارند که از آن جمله می‌توان به دشت ارژن، تنگ هایقر، دریاچه‌های هفت برم، روستا و آبشار دشتک، تنگ دم اسب، دریاچه سد درودزن، تنگ بستانک یا بهشت گمشده شیراز، تنگ تیزاب، رود کر، تنگ براق و غار آهکی شگفت‌انگیزش، آبشار فدامی و آبشار مروارید خفر اشاره کرد. اما در ادامه برخی از این مکان‌های طبیعی دیدنی را که در فاصله کمی از شیراز قرار دارند، به شما معرفی می‌کنیم.

پارک ملی بمو

پارک ملی بمو یکی از پارک‌های ملی ایران است که در ۱۰ کیلومتری شمال شیراز واقع شده است. حدود ۵۰ سال است که پارک ملی بمو مورد حفاظت سازمان‌های محیط زیستی قرار گرفته است. این پارک با ۴۸ هزار هکتار وسعت زیستگاه طبیعی پلنگ، آهو،گراز، قوچ و میش، بز و پازن، عقاب طلایی، کفتار، گربه جنگلی، گربه وحشی و جغد کوچک و شاه بوف است. این پارک یکی از جاذبه‌های ارزان شهر شیراز به شمار می‌آید که دارای ارزش مهمی از نظر تنوع زیست محیطی در منطقه است.

آبشار مارگون

آبشار مارگون پدیده‌ای زیبا و حیرت‌آور است که می‌توان آن را یکی از شاهکارهای طبیعت به شمار آورد. محسوب می‌شود. فاصله این آبشار تا شیراز حدود 130 کیلومتر است و در نزدیکی شهر سپیدان اردکان قرار دارد. در سپیدان یک پیست اسکی برای علاقمندان نیز وجود دارد و از جاذبه های تفریحی اطراف شیراز است که باید برای استفاده از آن هزینه پرداخت. اما آبشار خروشان مارگون که ‌روی صخره‌ای بلند قرار دارد و توسط خزه‌های سبز در آغوش کشیده شده است، زیبایی خود را به رایگان تقدیم گردشگران می‌کند. یکی از دلایل اهمیت آبشار مارگون این است که سرچشمه جریان آب است و هزاران چشمه‌ واقع در دل کوه را هدایت می‌کند.

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو یک دریاچه فصلی است که در ۱۸ کیلومتری جنوب‌شرق شیراز واقع شده و در همسایگی روستای مهارلو یا دشت گل قرار دارد. دریاچه مهارلو یکی از معدود دریاچه‌های صورتی رنگ جهان است که آب آن به دلیل رشد نوعی جلبک خاص به رنگ صورتی است. این آب صورتی و تپه‌های نمکی سفید اطرافش، یکی از جاذبه های گردشگری رایگان در اطراف شیراز است. در نظر داشته باشید که دریاچه مهارلو فصلی است و در فصل تابستان تقریبا خشک می‌شود.

دریاچه مهارلو شیراز

مکان های تفریحی

شیراز دارای مکان‌های تفریحی و پارک‌های مدرن زیادی هم‌چون مجتمع تجاری تفریحی خلیج فارس، مجتمع تفریحی ورزشی تپه کاج، مجتمع تفریحی زیتون، مجتمع نگین فارس،  فان دی لند، باشگاه پینت بال سیمرغ، باشگاه پینت بال جنگلی شهید چمران و… است که برای تفریح در آنها باید هزینه زیادی را پرداخت کرد. اما مراکز خرید سنتی در این شهر می‌توانند از جاذبه های گردشگری ارزان و تفریحی در شهر به شمار آیند.

بازار وکیل

خرید کردن یکی از تفریحاتی است که جزء جدانشدنی هر سفری به شمار می‌آید. بنابراین رفتن به بازار وکیل که هم یک مکان تاریخی است و هم می‌توان به عنوان یک مرکز خرید نبستا سنتی آن را در نظر گرفت، هم تفریح است و هم گردشگری تاریخی. در بازار وکیل حجره‌های مختلفی وجود دارد که پارچه‌های سنتی عشایر بختیاری و قشقایی، انواع فرش‌، گلیم، گبه و جاجیم، ظروف مسی، لباس‌های محلی، عرقیجات، خاتم‌کاری و صنایع دستی فروخته می‌شود.

سرای مشیر

سرای مشیر یا گلشن بخشی است که در ادامه بازار وکیل و در جنوب شرقی آن واقع شده است. این سرا که ساختار آن به صورت هشتی است، یک بازار کوچک است که انواع صنایع دستی فارس و زیورآلات مختلف در آن به فروش می‌رسد. حوض وسط سرای مشیر و دکوراسیون آن، آن را به یک مرکز خرید کوچک و یک مکان تفریحی بدل کرده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *