علم و فناوری

فضانورد ایرانی تبار در فهرست بازگشت به ماه

ناسا فهرستی ۱۸ نفره از فضانوردان واجد شرایط برای انجام مأموریت‌های اولیه پروژه بازگشت به ماه موسوم به “آرتمیس” را اعلام کرد که ترکیبی از فضانوردان پیشکسوت و تازه وارد است و نام “یاسمین مقبلی” فضانورد ایرانی تبار ناسا نیز در آن دیده می‌شود.

به نقل از ناسا، آژانس فضایی آمریکا(ناسا) فهرستی از فضانوردان واجد شرایط برای انجام اولین مأموریت‌های پروژه “آرتمیس”(Artemis) برای بازگشت به کره ماه را به اعلام کرده است که یک ترکیب از فضانوردان کهنه کار و جدید است.

این ۱۸ نامزد نه تنها در زمینه‌های مختلفی تخصص دارند، بلکه از افراد نسبتا تازه وارد گرفته تا برخی از باسابقه‌ترین‌های ناسا در آن حضور دارند. این فهرست انتخاب شده است تا تیم “آرتمیس” را تشکیل دهد و به عنوان بخشی از برنامه “آرتمیس” به زمینه‌سازی ماموریت‌های بعدی فضانوردان در ماه کمک کند.

فضانوردان تیم “آرتمیس” از طیف متنوعی از سوابق، تخصص و تجربه برخوردار هستند. برنامه “آرتمیس” اولین زن تاریخ و مرد بعدی را در سال ۲۰۲۴ روی ماه فرود می‌آورد و حضور پایدار انسان در ماه را تا پایان دهه جاری میلادی رقم خواهد زد.

این فضانوردان به ناسا کمک می‌کنند تا برای مأموریت‌های “آرتمیس” در آینده که سال آینده با توسعه سیستم‌های فرود انسانی با شرکای تجاری ناسا، کمک به توسعه آموزش، تعریف الزامات سخت افزاری و مشاوره در مورد توسعه فنی آغاز می‌شود، آماده شود.

فضانورد ایرانی تبار در فهرست بازگشت به ماه

“پت فورستر” سرپرست فضانوردان ناسا گفت: ما هنگام بازگشت به ماه، کار بسیار مهیجی در پیش رو داریم و برای تحقق آن به همه نیروی فضانوردی ناسا نیاز است. قدم زدن روی سطح ماه برای همه ما یک رویای واقعی است و هر نقشی که ما برای تحقق آن بتوانیم ایفا کنیم، باعث افتخار است. من به این گروه از زنان و مردان افتخار می‌کنم و می‌دانم که هر یک از آنها به نمایندگی ناسا و ایالات متحده در پروژه “آرتمیس” کار برجسته‌ای انجام می‌دهند.

هشت فضانورد در فهرست، محصول کلاس‌های سال ۲۰۱۷ هستند و چندین فضانورد کارکشته از سال ۲۰۱۳ از جمله “کریستینا کخ” و “ویکتور گلاور” فضانورد و خلبان کپسول “کرو دراگون” که به تازگی از ایستگاه فضایی بین‌المللی بازگشته اند نیز در آن حضور دارند.

تعدادی از آنها نیز مانند “استفانی ویلسون” که از سال ۱۹۹۶ در نقش فضانورد حضور دارد و “جوزف آکابا” از سال ۲۰۰۴ بسیار باتجربه هستند.

اما نکته قابل توجه برای ما ایرانی‌ها، مشاهده نام “یاسمین مقبلی” فضانورد ایرانی تبار ناسا در این فهرست است. “یاسمین مقبلی”(Jasmin Moghbeli) در سال ۲۰۱۷ به گروه فضانوردان ناسا پیوست. وی که عضو تفنگداران دریایی ایالات متحده بود، در بالدوین نیویورک بزرگ شده است. وی لیسانس و فوق لیسانس خود را در رشته مهندسی هوا فضا دریافت کرده است. وی همچنین از مدرسه خلبانی آزمایشی دریایی ایالات متحده فارغ التحصیل شده و قبل از ورود به ناسا، خلبانی بالگردهای “H-۱” را آزمایش کرده است.

“یاسمین مقبلی” متولد سوم تیر ۱۳۶۲ خورشیدی، خلبان و سرگرد نیروی دریایی آمریکا و فضانورد ایرانی-آمریکایی ناسا است. او فارغ‌التحصیل موسسه ام‌آی‌تی، مدرسه عالی نیروی دریایی آمریکا و دانشکده خلبانی نیروی دریایی ایالات متحده است و بیش از دو هزار ساعت پرواز با ۲۵ نوع هواپیمای مختلف را در سابقه دارد.

هنوز مشخص نیست که کدام یک از ۱۸ نفر پرواز خواهند کرد و ممکن است بسیاری از این فضانوردان، نقش‌های پشتیبانی را انجام دهند. آنها با شرکت‌هایی که در حال توسعه فرودگرهای ماه هستند، همکاری خواهند کرد و در مورد آموزش، تعیین شرایط سخت افزاری و امور فنی مشورت خواهند داد. آنها همچنین به عنوان چهره عمومی برنامه “آرتمیس” عمل خواهند کرد.

این حرکت، ناسا را ​​یک قدم به بازگرداندن انسان به ماه در سال ۲۰۲۴ نزدیک می‌کند. اگرچه در حال حاضر در حالی که چند هفته مانده به استقرار دولت جدید ایالات متحده، مشخص نیست که برنامه “آرتمیس” چگونه ادامه خواهد یافت، چرا که اولویت‌ها به راحتی می‌توانند تغییر کنند و ممکن است این برنامه با تاخیر مواجه شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *