آشپزیغذاهای خارجی

طرز تهیه باقلوا

باقلوا

قبل از این که به طرز تهیه باقلوا بپردازیم بهتر است کمی با این شیرینی فوق العاده آشنا شویم.

طرز تهیه باقلوا استانبول
طرز تهیه باقلوا

مشهور‌ترین باقلواهای دنیا که در ترکیه عرضه می‌شود با نام‌های باقلوای استانبولی ،باقلوا ترکی ،باقلوا بورما ، کیک باقلوای ترکیه وجود دارد. باقلوایی که در ترکیه عرضه می‌شود، به‌طور سنتی با پر کردن بخش‌های میانی لایه‌های خمیر با پسته و گردو تهیه می‌شود.این در حالی است که در بخش‌هایی از منطقه دریای اژه به آن بادام را نیز اضافه می‌کنند.

طرز تهیه باقلوا

شربت یا شیره ی باقلوا

چهار فنجان شکر و پنج فنجان آب را در یک ظرف جوشانده و بعد از 15 دقیقه چند قطره لیمو به آن اضافه میکنیم و بعد از 10 دقیقه اجاق را خاموش میکنیم.

مواد لازم برای خمیر باقلوا

برای درست کردن خمیر باقلوا ظرف نسبتاٌ بزرگی برداشته و مواد زیر را اضافه میکنیم:

  • سه عدد تخم مرغ
  • یک لیوان شیر
  • یک لیوان روغن مایع
  • یک قاشق غذا خوری سرکه
  • نیم قاشق چای خوری نمک
  • شش لیوان آرد(بهتر است که آرد را کم کم و در حین مخلوط کردن اضافه کنید)
  • یک پاکت پودر خمیرمایه

آماده کردن خمیر

مواد بالا را خوب مخلوط میکنیم تا خمیر یک دستی را به دست آوریم.

خمیر آماده شده را به 30 قسمت مساوی تقسیم میکنیم و بعد تکه های خمیر را به صورت دایره ای درمیاوریم. حال خمیرهای دایره ای را به آرد آغشته کرده و با وردنه بازتر میکنیم سپس 10 تا از خمیر های باز شده را روی هم قرار داده و در بین آنها از نشاسته استفاده میکنیم تا از به هم چسبیدگی خمیرها جلوگیری کنیم، خمیر های لایه ای را دوباره با وردنه به اندازه سینی 42 سانتی بازتر میکنیم (باید بعد از کمی باز کردن ،خمیرها را برگردانده و روی دیگر آن را نیز با وردنه باز کنید تا از همه خمیر ها به یک اندازه شوند).

سپس خمیر لایه خود را در سینی فر پهن کرده و بر روی آن گردوی خرد شده اضافه میکنیم.

دوباره ده تا از خمیر ها را برداشته و مراحل بالا را تکرار میکنیم و در آخر نیز خمیرهای لایه ای را بر روی گردوها پهن کرده و دوباره بر روی آن گردوی خرد شده اضافه میکنیم.

اکنون 10 خمیر دیگر باقی مانده است که اول خمیرها را طبق مراحل گفته شده به اندازه قطر 42 سانتی باز کرده و یکی از این لایه ها را برمی داریم و بر روی گردوها پهن میکنیم و سپس بقیه 9 خمیر لایه ای را به صورت یک جا در سینی پهن میکنیم (این نکته ی ریز باعث خوش پخت تر شدن هرچه بیشتر باقلواهای شما خواهد شد).

اضافه کردن مایعات و پخت باقلوا

دیگر کم کم به پایان بخش طرز تهیه باقلوا نزدیک میشویم و

خمیر باقلوا را در سینی به صورت دلخواه برش داده و بر روی آنها 150 گرم کره ی آب شده اضافه میکنیم و سپس سینی را در فر با دمای 160 درجه سانتی گراد قرار داده و بعد از سرخ شدن خفیف باقلواها سینی را خارج میکنیم و دوباره بر روی آنها کمی کره ی آب شده اضافه کرده و در فر قرار میدهیم و دائماٌ باقلواها را کنترل میکنیم تا خوب سرخ شوند که بعد از پخت کامل سینی را از فر خارج میکنیم و صبر میکنیم تا کمی خنک شوند و بعد شربتی را که طرز تهیه آن را در اول گفته بودیم را بر روی باقلواهای نمیه گرم اضافه میکنیم و یکی دو ساعت دیگر نیز صبر میکنیم تا باقلواها آماده شود.خوب دیگر باقلوا آماده است و شما میتوانید آن را با خانواده میل فرمایید.

نظرات شما باعث دلگرمی تیم سایت baarzesh.net میباشد پس اگر پیشنهادی یا نظری درباره بخش طرز تهیه باقلوا داشته باشید حتما با دیگر اعضای سایت نیز در جریان بگذارید.

برای پخت بهتر باقلوا پیشنهاد میکنم که ویدئوی زیر را نیز حتما مشاهده کنید.

فیلم آموزش طرز تهیه باقلوای استانبولی

امیدواریم از این ویدئو نهایت استفاده را کرده باشید و همچنین برای دیدن کلیپ ها و مطالب آشپزی دیگر می توانید سایت baarzesh.net را دنبال کنید.

مطالب مرتبط:

_فیلم طرز تهیه نان پوآچا ترکیه

_فیلم طرز تهیه پوآچا

فیلم طرز تهیه ی کباب سلطان ترک

فیلم طرز تهیه سوپ تارهانا

تنظیم و ترجمه : نویسندگان سایت باارزش

baarzesh.net

سایت باارزش

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.