علم و فناوری

روشی برای تشخیص سریع عفونت‌های باکتریایی و ویروسی

روشی برای تشخیص سریع عفونت‌های باکتریایی و ویروسی

پژوهشگران آمریکایی، روش جدیدی را ارائه داده‌اند که می‌تواند عفونت‌های باکتریایی و ویروسی را از یکدیگر تشخیص داده و تفکیک کند.

به نقل از اینترریویود، هنگامی که برخی بیماران از سرفه، آبریزش بینی، عطسه و تب شکایت می‌کنند، پزشکان گاهی اوقات گیج می‌شوند زیرا هیچ وسیله ابتدایی برای ثبت نشانه‌های تنفسی و اطلاعات قابل قبول برای ارائه درمان در اختیار ندارند.

پژوهشگران “دانشگاه دوک”(Duke University) آمریکا تایید کرده‌اند که روش ارائه شده توسط آنها می‌تواند تفاوت میان عفونت ویروسی و باکتریایی را در بیماری‌های تنفسی تشخیص دهد. این یک تمایز حیاتی است که نشان می‌دهد که می‌توان آنتی‌بیوتیک‌ها را تضمین کرد یا خیر. مهم‌تر از همه این که آزمایش با این روش، در کمتر از یک ساعت پایان می‌یابد.

“افرایم تسالیک”(Ephraim Tsalik)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: ما بیش از یک دهه، به انجام دادن این پژوهش مشغول بوده‌ایم. ما در سال ۲۰۱۶ می‌دانستیم که روش ما در مرحله تجزیه و تحلیل قرار دارد اما هدف ما داشتن روشی بود که نتایج را به سرعت به دست آورد. بسیار مهم است که این پیشرفت به سرعت صورت بگیرد تا آنتی‌بیوتیک‌های نامناسب تجویز نشوند.

روشی برای تشخیص سریع عفونت‌های باکتریایی و ویروسی

پژوهشگران، یک روش بیان ژن ابداع کرده‌اند که با روش‌های تشخیصی کنونی تفاوت دارد و به کشف عوامل بیماری‌زا می‌پردازد. ارزیابی‌های کنونی، زمان‌بر هستند و امکان دارد که تنها یک پاتوژن‌ را ثبت کنند.

به نظر می‌رسد که بیان ژن میزبان، یک نشانه ایمنی مشخص است که براساس نوع عفونتی که بدن با آن مقابله می‌کند، متمایز می‌شود. سیستم ایمنی بدن هنگام مقابله با عفونت‌های باکتریایی و گروهی از ژن‌ها در واکنش به عفونت ویروسی، مجموعه‌ای از ژن‌ها را تقویت می‌کند. پس از این که پژوهشگران، نشانه‌های بیان ژن برای عفونت‌های باکتریایی و ویروسی را یافتند، به همکاری با سازمان “BioFire Diagnostics” پرداختند که بر تشخیص مولکولی تمرکز دارد تا نخستین نمونه از این بررسی را انجام دهند.

ارزیابی‌های صورت گرفته روی بیش از ۶۰۰ بیمار مبتلا به عفونت‌های تنفسی که به بخش اورژانس بیمارستان‌ها آورده شده بودند، نشان داد که این روش جدید می‌تواند عفونت‌های باکتریایی را با ۸۰ درصد دقت و عفونت‌های ویروسی را با تقریبا ۸۷ درصد دقت انجام دهد. دقت ارزیابی‌های رایج کنونی، ۶۹ درصد است. ارزیابی‌ها در کمتر از یک ساعت پایان یافتند و دقت آنها با استفاده از دو راهبرد کاملا متفاوت تایید شد.

تسالیک گفت: بیماری حاد تنفسی، متداول‌ترین علتی است که افراد را راهی مراکز درمانی می‌کند. افراد مبتلا به این نشانه‌ها به خاطر چالش‌های تشخیص دلیل بیماری و مقاومت آنتی‌بیوتیکی، به صورت نامناسبی با آنتی‌بیوتیک‌ها درمان می‌شوند. پژوهش ما نشان می‌دهد که بررسی سریع برای تشخیص این دو منبع بیماری، امکان‌پذیر است و به بهبود مراقبت‌های پزشکی می‌انجامد.

تسالیک تاکید کرد که بررسی‌های بیشتری برای اعتبار بخشیدن به این روش مورد نیاز است.

این پژوهش، در مجله “Vital Care Medication” به چاپ رسید.

تصاویری از شگفتی‌های جهان علم مریخ زمانی قابل سکونت بوده است

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *