فوتبال ایران

روایت مربی سابق تیم ملی از دلسوزی ناگهانی یک پناهنده تا نارضایتی تمام پیشکسوتان فوتبال ساحلی

روایت مربی سابق تیم ملی از دلسوزی ناگهانی یک پناهنده تا نارضایتی تمام پیشکسوتان فوتبال ساحلی

مرتضی دهرویه مربی اسبق تیم فوتبال ساحلی و دستیار مارکو اوکتاویو در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در خصوص حذف تیم ملی از جام جهانی و انتقاداتی که به این کمیته وارد شده است، اظهار داشت: در این زمینه آقای تاج باید پاسخگو باشد. کسی که مسئولیت قبول می‌کند، باید به همه امور یک کمیته واقف باشد. او نایب رئیس ای‌اف‌سی در کمیته فوتبال ساحلی است و اینکه گفته می‌شود از حذف تیم ملی از جام جهانی بی‌اطلاع بوده، از ضعف وی نشأت می‌گیرد. کسی که در جایی مسئولیت می‌پذیرد، باید صفر تا صد پاسخگو باشد. 

وی با اشاره به اتفاقاتی که کمیته فوتبال ساحلی رخ داده است، گفت: تاج باید بگوید این اتفاقات به خاطر امتیازبندی بوده یا به خاطر نتایج تیم ملی در دوره گذشته. اگر نحوه صعود به خاطر نتایج دور قبل بوده، ما صعود نکردیم ولی اگر به خاطر امتیازبندی است، باید حتما این قضیه روشن شود چون امتیاز ما از تیم‌های دیگر مثل عمان خیلی بالاتر است. من الان می‌توانم خیلی صحبت‌ها انجام بدهم اما چه فایده‌ای دارد؟ دود تمام این اتفاقات به چشم فوتبال ساحلی می‌رود اما اتفاقاتی که رخ داده، زمان مناسبی برای فدراسیون است که آسیب‌شناسی کند که چه اتفاقاتی در گذشته و چه اتفاقاتی قرار است رخ بدهد. یک فاصله زیاد از سال 2019 و 2021 که حذف شده‌ایم ایجاد شده و این فاصله شش ساله عملا میانگین سنی تیم را افزایش می‌دهد. خیلی از بازیکنان کنونی نزدیک به چهارده سال است در تیم ملی حضور دارند و باید ببینیم برای سال 2023 چه برنامه‌ای خواهیم داشت. 

* افراد دلسوخته باید وارد عرصه فوتبال ساحلی شوند

وی تأکید کرد: باید برای کمیته فوتبال ساحلی برنامه‌ریزی شود. خانم شهریاری در این مدت زحمات خودش را کشیده اما به گفته همه کارشناسان نمی‌شود به تنهایی کشتی به این عظمت را به ساحل رساند. حتما باید شورا، کمیته فنی و کسانی که دلسوخته هستند، وارد عرصه شوند. این رشته می‌تواند برای ایران در جهان آقایی کند. ما قبلا در میدان بهمن در خوابگاه کاوه مستقر بودیم و برای یک جلسه تمرین سختی‌های زیادی می‌کشیدیم و مسافت‌های زیادی را طی می‌کردیم. همه این شرایط را دیده‌اند و می‌توانند شهادت بدهند که ما کجا تمرین می‌کردیم. بعضی مواقع توپ بازیکنان به پشت قطار می‌افتاد و در آن شرایط خطرناک باید توپ را در کنار زمین تهرانسر پیدا می‌کردیم. اینها همه سختی‌هایی است که شاید نشود در چند دقیقه به آن اشاره کرد اما بازیکنانی مثل احمدزاده، بلوک‌باشی، مسی‌گر و … دیگر به راحتی وارد فوتبال ساحلی نخواهند شد؛ مگر آنکه سالها زحمت بکشید. 

* آیا فردی که به آلمان پناهنده شده هم دلش برای ایران می‌سوزد؟

مربی سابق تیم ملی فوتبال ساحلی تأکید کرد: برادر خانم شهریاری سابقه‌اش مشخص است. خود رئیس کمیته هم تا اینجا تنهایی کار کرده اما باید بپذیریم بازیکنان تیم ملی هم الان نمی‌توانند خلاف جریان آب شنا کنند و واقعیت‌ها را بگویند. یکسری از بازیکنان در اینستاگرام استوری گذاشتند ولی جالب است بدانید به همراه بازیکنان، فردی استوری منتشر کرده که در خارج از کشور است و به آلمان پناهنده شده. آیا او هم دلش برای ایران و فوتبال ساحلی می‌سوزد؟ مثلاً یکی از بستگان کسانی که الان در تیم ملی هستند، هم به همراه بازیکنان تیم ملی استوری گذاشته است. مشخص است این اتفاقات هماهنگ شده و آنهایی که اهل فن باشند این موضوعات را می‌فهمند. فوتبال ساحلی ما پتانسیل زیادی دارد و حتی مثل فوتسال می‌تواند در جهان درخشش داشته باشد اما به شرطی که به تمام بازیکنان توجه شود و استعدادیابی صورت بگیرد. 

* عزیزی خادم صحبت منتقدان فوتبال ساحلی را بشنود

دهرویه به فارس تأکید کرد: الان انتقاد می‌شود که چرا ای‌اف‌سی مسابقات را برگزار نکرده اما مگر لیگ یک را برگزار کردیم؟ لیگ برتر ما به صورت مجتمع برگزار شده و به کیفیت آن کاری ندارم اما چون بازی‌های بین‌المللی وجود ندارد،‌ انگیزه‌ای برای بازیکنان باقی نمی‌ماند. الان عزیزی خادم رئیس فدراسیون فوتبال شده و او باید از منتقدان دعوت کند تا حرف‌ها را بشنود. چرا تا امروز به فوتبال ساحلی رسیدگی نشده و رئیس فدراسیون باید به این موضوعات ورود کند. 

* عزیزی خادم برای تغییرات آمده اما شهریاری چگونه ارتقا پست گرفته است؟

وی ضمن تأئید صحبت‌های پیشکسوتان فوتبال ساحلی طی روزهای اخیر عنوان کرد: بهزاد داداش‌زاده، فرشاد فلاحت‌زاده، کریم مقدم و … برای تیم ملی ما زحمت کشیدند و هیچ‌کدام از آنها دروغ نمی‌گویند. عزیزی خادم رئیس فدراسیون شده و در حال تغییرات است اما جالب است که چگونه خانم شهریاری ارتقا پست داشته است. فوتبال ساحلی نیازمند بررسی و کالبدشکافی است و چرا از دیگر افراد امتحان گرفته نمی‌شود؟ من کسانی را می‌شناسم که از زندگی و زن و بچه خود می‌گذرند و اصلاً نگاه مالی به فوتبال ساحلی ندارند، اما به هر حال باید برای احساسات و علاقه این افراد ارزش قائل بود. باور کنید قرارداد یک بازیکن یا یک عضو معمولی استقلال و پرسپولیس در لیگ برتر می‌تواند باعث شود یک تیم در فوتبال ساحلی تشکیل شود. من مطمئن هستم عزیزی خادم به نتایج خوبی رسیده و تصمیم دارد در فوتبال ساحلی تغییرات ایجاد کند. رئیس فدراسیون فقط این را لحاظ کند، نمی‌شود خانم شهریاری بگوید همه چیز را درست انجام داده و بقیه اشتباه می‌کنند. 

* کل پیشکسوتان به حضور خانم شهریاری و برادرش وی انتقاد دارند

مربی اسبق تیم ملی ضمن انتقاد از حضور برادر خانم شهریاری در این کمیته گفت: نه تنها برادر خانم شهریاری، بلکه خود او هم تخصصی در فوتبال ساحلی نداشته است. خانم شهریاری مسئول دفتر آقای نبی بود و بعد از اتفاقاتی که برای آقای رضاعلی رخ داد، ارتقا پست گرفت. ما هم به شیوه حضور این افراد انتقاد داریم. نه من بلکه تمامی پیشکسوتان منتقد برادر او در این کمیته هستند. خانم شهریاری اشتباهاتی داشته و باید آنها را بپذیرد. البته مورد بررسی قرار بگیرد. خواهش من از عزیزی خادم این است که اگر او آمده فوتبال را درست کند، بداند که فوتبال ساحلی هم بخشی از فوتبال است که باعث کسب ستاره برای فدراسیون شده است. تیم ملی فوتبال ساحلی با چالش بزرگ تغییر نسل مواجه شده و مطمئنم اگر به این رشته توجه ویژه صورت نگیرد، شاهد از دست رفتن افتخارات متعدد برای کشورمان خواهیم بود.

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.