اخبار کسب و کارها

راهنمای جامع انتخاب بهترین آب رادیاتور ماشین

آب رادیاتور یکی از مهمترین عوامل سالم ماندن موتور خودرو است، چون از گرم شدن بیش از اندازه آن جلوگیری می کند. شما می توانید آب مناسب و مخصوص رادیاتور را با قیمت مقطوع از فروشگاه های حرفه ای و معتبر تهیه کنید؛ این فروشگاه ها معمولاً مشتریان را در جریان قیمت گلگیر پراید رنگ شده و سایر قطعات خودروها نیز می گذارند.

اکنون یک سوال اساسی و مهم پیش می آید، بهترین آب رادیاتور ماشین کدام است و به چه مولفه هایی در تهیه و خرید آن باید توجه داشته باشیم؟

راهنمای جامع انتخاب بهترین آب رادیاتور ماشین - تصویر 1

معرفی بهترین اب رادیاتور ماشین

شما باید در تهیه قطعات خودرو توجه زیادی داشته باشید! مثلاً اگر ماشین تان 206 است و درب موتور آن آسیب دیده، باید درب موتور 206 مناسبی خریداری کنید تا هیچ مشکلی در حین استفاده از خودرو برایتان به وجود نیاید. این در مورد اب رادیاتور نیز صدق می کند و شما باید حتما به سراغ مناسبترین نوع آن بروید.

اگر از بهترین آب رادیاتور ماشین استفاده کنید، اجزای داخلی موتور دچار افزایش دما و اختلال در عملکرد نمی شوند و خودرو با راندمان بالا حرکت می کند. اما اگر این آب مناسب نباشد، باید منتظر بروز مشکلات جدی در ماشین از جمله جوش آوردن باشید.

در بسیاری از کشورهای دنیا تولیدکنندگان از ترکیب آب مقطر (آب خالص، HO2 خاص) به همراه ضد یخ برای تولید این محصول استفاده می کنند. پیشنهاد می دهیم که شما نیز حتما از این ترکیب برای خودروتان استفاده کنید تا به مرور زمان درگیر مشکلاتی مثل کاهش عملکرد رادیاتور نشوید.

از کدام نوع آب برای رادیاتور استفاده نکنیم؟

برای اطلاع از اینکه آیا رادیاتور به اندازه کافی آب دارد یا آیا اصلاً آب آن مناسب است یا نه، باید کاپوت ماشین را بالا بزنید و این قطعه را بررسی کنید. با همین بررسی ساده به این نتیجه می رسید که آیا نیاز به تعویض آب رادیاتور دارید یا نه.

بهترین آب برای رادیاتور خالص بوده و املاح ندارد؛ از این رو آب شهری برای استفاده در رادیاتور به هیچ عنوان مناسب نیست، چون املاح مختلفی دارد. اگر از انواع آب های املاح دار استفاده کنید، رادیاتور در مدت زمان کوتاهی دچار مشکلات مختلفی مثل زنگ زدگی یا رسوب گیری خواهد شد که هر کدام در عملکرد خودرو تاثیر منفی می گذارند.

استفاده از آب لوله کشی به دلیل داشتن رسوبات زیاد مشکلاتی برای رادیاتور به همراه می آورد. در واقع این رسوبات بعد از مدتی ته نشین می شوند و به اجزای داخلی رادیاتور آسیب می رسانند.

آب کولرگازی نیز که توسط بسیاری از افراد استفاده می شود، گزینه مناسبی نیست. در واقع این ماده هر چند نسبت به آب لوله کشی مزیت هایی دارد، اما بر اساس برخی گفته ها حاوی مواد سمی است که در صورت صحت این موضوع بعد از مدتی با ته نشین شدن املاح آن آسیب های زیادی به رادیاتور وارد می کند.

راهنمای جامع انتخاب بهترین آب رادیاتور ماشین - تصویر 2

آیا در آب رادیاتور از ضد یخ استفاده کنیم؟

شاید این سوال ذهنتان را به خود درگیر کند که آیا برای افزایش عملکرد آب و بهبود ویژگی های آن از ضد یخ استفاده کنیم یا نه؟ در واقع این ماده دمای انجماد را کاهش می دهد، از این رو کارشناسان پیشنهاد می دهند که از آن استفاده کنید. زمانی که دمای انجماد کمتر شود، آب داخل رادیاتور دیرتر و سختتر یخ می زند، از این رو با مشکل یخ زدگی آن کمتر دست و پنجه نرم می کنید.

در واقع در ترکیبات ضد یخ از اتیلن گلیکول و مواد افزودنی دیگر استفاده شده است، به همین دلیل این ماده مزیت هایی مثل جلوگیری از خوردگی، زنگ زدگی و … را به همراه دارد.

بسیاری از افراد نیز به تنهایی از آب مقطر برای ماشینشان استفاده می کنند که هر چند استفاده از این ماده صحیح است، اما کارشناسان پیشنهاد می دهند که حتما از ضد یخ به دلیل بهبود ویژگی های آن استفاده شود.

نحوه ساخت آب رادیاتور

آیا می دانید امکان ساخت این ماده توسط خودتان نیز وجود دارد؟ برای این کار شما باید ضدیخ هایی بر پایه گلیکول را تهیه و آن را با آب ترکیب کنید. برای این کار باید به نسبت 2 به 1 نیز توجه داشته باشید، یعنی همواره 2 واحد آب با 1 واحد ضد یخ ترکیب شود. البته اگر در مناطق سردسیری زندگی می کنید، میزان گلیکول را افزایش دهید.

در صورت تمایل به استفاده از آب لوله کشی باید چندین بار آن را بجوشانید تا برای استفاده در خودرو مناسب شود. شما باید به سراغ ماده ای نیز بروید که فاقد کلسیم و منیزیم است. بعد از انتخاب آب مناسب، آن را در دستگاه مخصوص به خوبی تصفیه کنید و از رزین نیز عبور دهید.

راهنمای جامع انتخاب بهترین آب رادیاتور ماشین - تصویر 3

میزان تاثیر رنگ آب رادیاتور بر عملکرد آن

در اغلب اوقات رنگ این ماده سبز است، چون به آب ترکیب خنک کننده می افزایند، اما شما می توانید انواع آن را در رنگ های قرمز یا نارنجی نیز در بازار ببینید و در صورت تمایل بخرید. در واقع هر رنگ در بازار برخی اطلاعات درباره عملکرد محصول به شما می دهد که در بین گزینه های موجود رنگ قرمز و سبز در پیدا کردن نشتی مخزن آب رادیاتور پراید و سایر ماشین ها نقش مهمی ایفا می کنند و گزینه مناسبی برای خرید هستند.

آب رادیاتور نانو

گونه ای از انواع این ماده به نام آب رادیاتور نانو نیز وجود دارد که مزایایی مثل استهلاک اندک موتور، کاهش مصرف سوخت و جلوگیری از استهلاک روغن را برایتان به ارمغان می آورند. این ماده دارای نانو ذراتی است که به دیواره داخلی رادیاتور می چسبند و موجب انتقال گرمای بهتر از موتور خواهند شد. این آب ها به دلیل نانوذرات موجود درونشان با بهره مندی از قابلیت رسانایی حرارتی بالا، به خوبی کار دفع گرما از موتور را انجام می دهند و باعث بهبود عملکرد خودرو خواهند شد.

راهنمای جامع انتخاب بهترین آب رادیاتور ماشین - تصویر 4

بهترین آب رادیاتور ماشین، مایعی مناسب برای حفظ راندمان خودرو

بهترین آب رادیاتور ماشین مشکلی برای رادیاتور به وجود نمی آورد و راندمان و عملکرد آن را حفظ می کند. این ماده به دلیل نداشتن رسوبات یا مواد نامناسب، هیچ آسیبی مثل زنگ زدگی، خوردگی و … را به همراه نخواهد داشت و دمای موتور را نیز تا حدی قابل توجه ای کاهش خواهد داد.

شما می توانید این مایع را از فروشگاه های مربوط به لوازم خودرو به صورت آماده بخرید یا در خانه تهیه کنید که قاعدتاً خرید آن به صورت آماده منطقی تر است. در واقع بهترین آب رادیاتور ماشین توسط تولیدکنندگان حرفه ای ساخته و روانه بازار می شود.

آب رادیاتور حاوی ترکیباتی مثل مقطر و ضد یخ است و به دلیل داشتن افزودنی های مناسب تاثیر مطلوبی بر راندمان خودرو می گذارد. در این مقاله در مورد چرایی استفاده از آب رادیاتور و شیوه ساخت آن صحبت کردیم.

شما می توانید این مایع را در خانه نیز تهیه کنید، اما نباید انتظار کیفیتی مشابه بیشتر محصولات بازار را داشته باشید. اگر نیاز به اطلاعات بیشتر در این زمینه دارید، با کارشناسان حرفه ای تعمیرات ماشین تماس بگیرید تا راهنمایی تان کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *