--
آموزش

دانلود الکسا

دانلود الکسا برای مرورگر ها الکسا

الکسا

الکسا (Alexa) یکی از زیر مجموعه‌های شرکت آمازون که در سال ۱۹۹۶ کار خود را آغاز کرد و روز به روز دامنه خدمات و فعالیت خود در سطح اینترنت را گسترش داد و امروزه به‌عنوان یک منبع مفید از اطلاعات سایت های اینترنتی شناخته می‌شود. رتبه Alexa بعد از پیج‌رنک گوگل، برای صاحبان وب‌سایت‌ها اهمیت زیادی دارد.

  الکسا  

تاریخچه و عملکردها

وبسایت الکسا در سال ۱۹۹۶ توسط دو کارآفرین وب به نام‌های Brewster Kahle و Bruce Gilliat تأسیس شد. نام این وبسایت برای ادای احترام به کتابخانه اسکندریه مصر به عنوان یکی از بزرگترین محل‌های دانش در مقابل اینکه دنیای اینترنت قابلیت تبدیل شدن به چنین محلی را دارد، انتخاب شده‌است.

این شرکت دارای نوار ابزاری (تولبار Alexa) می‌باشد که اطلاعاتی در مورد رنکینگ جهانی و کشوری وبسایت مورد نظر ارائه می نماید

همچنین الکسا برای مدیران وبسایت‌ها امکانات فراوانی نظیر نمایش تعداد بازدید کننده، بازدید کل، لینک‌های ورودی، میانگین زمان حضور و تعداد صفحاتی بازدید هر کاربر، ورودی از موتورهای جستجو و… به صورت رایگان در نظر گرفته‌است.

و نیز Alexa با ارائه نمودارهایی در زمینه موارد ذکر شده در طول بازه‌های زمانی مختلف ۱ روزه تا ۲ ساله به مدیریت وبسایت‌ها کمک می‌کند تا آنالیز و بررسی دقیقی از وبسایت خود داشته باشند.

  الکسا  

وبسایت الکسا

خدمات Alexa را می‌توان در ۵ دسته اصلی دسته‌بندی نمود:

  • سایت های برتر:

در این قسمت سایت های پربازدید نمایش داده خواهد شد. برای نمایش وبسایت های پربازدید از ۳ نوع فیلتر استفاده می‌شود: جهانی، کشوری و بر پایه موضوع خاص

  • مشخصات وبسایت (Site Info):

Alexa طیف گسترده‌ای از داده‌های دقیق برای هر وبسایت را دارا می‌باشد.

  • واتز هات (What’s Hot):

این قسمت صفحات معروف اینترنت را نشان می‌دهد و هر ۵ دقیقه به روز می‌شود.

  • نوارابزار الکسا (The Alexa Toolbar):

نوارابزار شناخته شده Alexa که تمام خدمات وبسایت Alexa را به راحتی در اختیار می‌گذارد.

  • برای دارندگان وبسایت (For Site Owners):

در این قسمت صاحبان وبسایت ها می‌توانند داده‌های وبگاه خود را در Alexa وارد نمایند یا ویرایش کنند. مهمترین قسمت این وبگاه رتبه‌بندی وبسایت ها بر اساس میزان بازدید است. در این رتبه‌بندی تعداد بازدیدکنندگان و میزان بازدید صفحات از یک وبسایت تعیین‌کننده است.

رتبه الکسا

رنک الکسا عددی است که این سایت برای رتبه سایت شما نشان می‌دهد که بر اساس ترافیک، نمایش سایت شما در نتایج جستجو و سنجش میزان محبوبیت سایت شما توسط این سایت تخمین زده شده‌است. هر چه این عدد کمتر باشد، نشان از پرترافیک بودن و مقبولتر بودن سایت شما در نزد بینندگان دارد.

  الکسا  

تقلب در رتبه الکسا

باتوجه به اینکه در ایران بسیاری از مدیران سایت‌ها برای تبلیغ محصولات و وبسایت خود از رتبه و آمار Alexa برای انتخاب وبسایت تبلیغ کننده استفاده می‌کنند، از چند سال گذشته روش‌هایی برای افزایش دروغین رتبه Alexa به وجود آمده‌است. روش پاپ آپ و یا ربات هایی که به عنوان بازدیدکننده ی غیرواقعی بر روی مطالب کلیک می کنند هرچند از رتبه سایت مبدأ می‌کاهد اما رتبه سایت تبلیغ شده را به شکل کاذب بهبود می‌بخشد. در واقع باید به موارد دیگری جر رتبه Alexa نیز مانند مدت زمان حضور کاربران اینترنتی در سایت توجه کرد.

 

اَلکسا چگونه کار میکند

سایت الکسا هرگز تمام رموز کاری خود را برملا نکرده و منابع اطلاعاتی خود برای تعیین رتبه Alexa را بطور کامل معرفی نمی‌کند، ولی می‌توان با بررسی اصول اولیه جمع آوری اطلاعات توسط Alexa درک بهتری از رتبه سایت داشت.

رتبه سایت در Alexa براساس میزان بازدید صفحات و تعداد بازدیدکنندگان در 3 ماه گذشته و براساس اطلاعات تولبار الکسای کاربران و منابع اطلاعاتی گوناگون تعیین می‌شود.

در مرحله اول Alexa تعداد بازدیدکنندگان و میزان بازدید صفحات برای تمام سایت‌ها در یک روز را محاسبه می‌کند و رتبه سایت شما در این میان براساس این دو فاکتور اصلی محاسبه می‌شوند. همچنین در یکی دیگر از صفحات Alexa می‌خوانیم که:

سایت Alexa بدون اطلاعات بدست آمده از تولبار کاربران وجود نخواهد داشت، هر کاربری که از این تولبار استفاده می‌کند علاوه بر استفاده از امکانات آن به Alexa نیز کمک خواهد کرد، در واقع هر کاربر با استفاده از تولبار Alexa اطلاعات مفیدی مانند اینکه چه استفاده‌ای از اینترنت دارد در اختیار این سایت قرار می‌دهد. این اطلاعات برای محاسبه تعداد لینک ورودی سایت‌ها و رتبه جهانی Alexa بکار می‌روند.

هر چقدر کاربران بیشتری از این تولبار استفاده کنند، عملکرد Alexa دقیق تر و بهتر خواهد شد.

همانطور که در بالا خواندیم سایت Alexa بخش عظیمی از اطلاعات خود برای تعیین رتبه الکسا را از طریق تولبار کاربران بدست می‌آورد. پس برای کسب بهترین رنک Alexa شما نه تنها به بازدید بیشتری نیاز دارید بلکه شما به بازدیدکنندگانی نیاز دارید که تولبار Alexa را نیز نصب کرده‌اند.

 

SimilarWeb رقیب Alexa (الکسا)

SimilarGroup نام شرکتی است که در زمینه‌ی آنالیز اطلاعات آنلاین فعالیت می‌کند و رقیبی جدی برای وب سایت الکسا است. این شرکت اعلام کرده است که 3.5 میلیون دلار به بودجه اش اضافه شده است و ضمنا سرویس پولی SimilarWeb Pro را نیز راه اندازی کرده است. این بودجه‌ی اضافی ناشی از سرمایه گذاری آقای Lord David Alliance است که شرکت N Brown Group فعال در زمینه‌ی لباس و مد را هدایت می‌کند.

 
الکسا
SimilarWeb
 

آموزش نصب الکسا


تنظیم و ترجمه: نویسندگان سایت باارزش

baarzesh.net

سایت باارزش

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن