علم و فناوری

دانشگاه های ایرانی در رتبه‌بندی تایمز

دانشگاه های ایرانی در رتبه‌بندی تایمز

 دانشگاه های ایرانی در رتبه‌بندی تایمز

دهمین فهرست دانشگاه‌های برتر جوان از سوی پایگاه رتبه‌بندی تایمز منتشر شد که بر اساس آن ۲۶ دانشگاه ایرانی با قدمتی کمتر از ۵۰ سال در این رتبه‌بندی حضور دارند.

 محمدجواد دهقانی، رییس موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری : پایگاه رتبه‌بندی تایمز فهرست سال ۲۰۲۱ دانشگاه‌های جوان دنیا با قدمتی کمتر از ۵۰ سال را منتشر کرد.  این پایگاه که در سال ۲۰۲۰، ۴۱۴ دانشگاه را منتشر کرده بود،‌ در سال ۲۰۲۱ این تعداد را به ۴۷۵ دانشگاه رسانده است. این دهمین فهرست دانشگاه‌های برتر جوان است که در دنیا از سال ۲۰۱۲ تا کنون به صورت سالانه توسط پایگاه رتبه‌بندی تایمز انجام شده است.

دهقانی اظهار کرد: در بین ۴۷۵ دانشگاه که در این رتبه بندی حضور دارند، سهم جمهوری اسلامی ایران از دانشگاه‌های جوان و برتر دنیا  ۲۶ دانشگاه بوده است. دانشگاه علوم پزشکی کردستان با رتبه ۵۰ و قرار گرفتن در فهرست ۵۰ دانشگاه برتر دنیا دانشگاه اول ایران در این فهرست است.

وی ادامه داد: سایر دانشگاه­‌های حاضر در این رتبه بندی، دانشگاه کاشان(۱۱۴)، دانشگاه صنعتی شیراز (۱۲۳)، دانشگاه علوم پزشکی ایران (۱۲۷)، دانشگاه صنعتی اصفهان (۱۴۵)، دانشگاه یاسوج (۱۴۶)، دانشگاه محقق اردبیلی (۱۵۵)، دانشگاه کردستان (۱۶۵)، دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، دانشگاه لرستان، دانشگاه مازندران، دانشگاه سمنان، دانشگاه صنعتی شاهرود (۳۰۰-۲۵۱) دانشگاه بوعلی سینا، دانشگاه گیلان، دانشگاه رازی، دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، دانشگاه شهرکرد (۳۵۰-۳۰۱)، دانشگاه اراک، دانشگاه حکیم سبزواری، دانشگاه شاهد، دانشگاه شهید باهنر، دانشگاه یزد(۴۰۰-۳۵۱)، دانشگاه بیرجند و دانشگاه سیستان و بلوچستان (۴۰۱+) هستند.

دهقانی گفت: دانشگاه­‌های علوم پزشکی کردستان، محقق اردبیلی، علوم پزشکی کرمان، لرستان، رازی، تربیت رجایی، اراک، حکیم سبزواری و سیستان و بلوچستان که امسال در رتبه بندی حضور دارند، در سال پیش در این فهرست حضور نداشتند.

وی ادامه داد: در جدول زیر عملکرد سالانه دانشگاه‌های کشور در رتبه بندی دانشگاه های جوان تایمز نمایش داده شده است. لازم به ذکر است از سال ۲۰۱۲ که این رتبه بندی آغاز شده تا سال ۲۰۱۶ دانشگاه صنعتی شریف در این رتبه بندی حضور داشته است و از سال ۲۰۱۷ به علت اینکه قدمت این دانشگاه از ۵۰ سال بیشتر شد، در این رتبه بندی حضور ندارد.

حضور ۲۶ دانشگاه جوان ایرانی در رتبه‌بندی تایمز/معرفی برترین دانشگاه کشور

حضور ۲۶ دانشگاه جوان ایرانی در رتبه‌بندی تایمز/معرفی برترین دانشگاه کشور

حضور ۲۶ دانشگاه جوان ایرانی در رتبه‌بندی تایمز/معرفی برترین دانشگاه کشور

دهقانی گفت: لازم به ذکر است که دانشگاه‌های بزرگ کشور همچون دانشگاه تهران، علوم پزشکی تهران، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه شیراز و دیگر دانشگاه‌هایی که در دیگر رتبه‌بندی های تایمز حضور داشته‌اند، دارای قدمتی بیش از ۵۰ سال هستند و لذا نمی‌توانند در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جوان حضور یابند.

دانشگاه های ایرانی در رتبه‌بندی تایمز

عملکرد کشورهای اسلامی در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جوان تایمز ۲۰۲۱

رییس موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری تصریح کرد: در رتبه بندی دانشگاه‌های جوان تایمز ۲۰۲۱، دانشگاه‌های ۱۷ کشور اسلامی حضور دارند که کشورهای ترکیه، ایران به ترتیب با ۳۱ و ۲۶ دانشگاه به لحاظ تعداد دانشگاه‌های حاضر در رتبه بندی، رتبه اول و دوم را دارند و کشور مصر با ۱۵ دانشگاه در رتبه سوم قرار دارد. به لحاظ رتبه دانشگاهی نیز دانشگاه الفیصل عربستان سعودی(۳۶)، دانشگاه قطر (۴۳) و دانشگاه علوم پزشکی کردستان ایران (۵۰)، به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم را در بین کشورهای اسلامی دارند. جدول زیر وضعیت دانشگاه‌های کشورهای اسلامی را در این رتبه بندی نشان می دهد.

حضور ۲۶ دانشگاه جوان ایرانی در رتبه‌بندی تایمز/معرفی برترین دانشگاه کشور

دهقانی افزود: رتبه­‌بندی تایمز یکی از مشهورترین نظام‌های رتبه بندی بین المللی است که هر ساله دانشگاه های برتر دنیا را بر اساس ۱۳ شاخص عملکردی در قالب ۵ معیار کلی آموزش، پژوهش، استنادات، درآمد صنعتی و وجه بین‌المللی جهت انجام مقایسه‌های جامع و متوازن مورد ارزیابی و رتبه‌بندی قرار می‌دهد.

حضور ۲۶ دانشگاه جوان ایرانی در رتبه‌بندی تایمز/معرفی برترین دانشگاه کشور

حضور ۲۶ دانشگاه جوان ایرانی در رتبه‌بندی تایمز/معرفی برترین دانشگاه کشور

وی ادامه داد: در ارزیابی دانشگاه‌های جوان، جهت انجام بررسی‌های مطلوب‌تر، به شاخص‌های نظرسنجی شهرت دانشگاهی وزن کمتری اختصاص داده شده است. همچنین، در رتبه‌بندی تایمز از سه منبع اطلاعاتی شامل ۱- اطلاعات حاصل از نظرسنجی‌ها، ۲- اطلاعات ارائه شده از سوی دانشگاه‌ها و ۳- اطلاعات پژوهشی دانشگاه‌ها در پایگاه استنادی اسکوپوس جهت محاسبه شاخص‌ها و نمرات بهره گرفته شده است.

به نقل از موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری، در سال ۲۰۲۱ دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور حائز عنوان برترین دانشگاه جوان دنیاست. دانشگاه          Paris Sciences and Letters – PSL Research University Paris فرانسه رتبه دوم و دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ که در سه سال متوالی رتبه اول را داشت، امسال رتبه سوم دنیا را از آن خود کرده‌اند.

برترین دانشگاه‌های دنیا در حوزه علوم زیستی برترین دانشگاه‌های جهان در رشته‌های سلامت

پلی لیست بهترین اهنگ های ایرانی 
آرش APآرمین زارعی
آرون افشارآصف آریا
احسان خواجه امیریاحمد سعیدی
احمد سلواشوان
افشین آذریامو بند
امید آمری امید جهان
امید حاجیلی امیرعباس گلاب
امیر عظیمی امیرحسین آرمان
امیر علی امین بانی
امین رستمی ایهام
ایمان غلامی بابک جهانبخش
ایوان بندبنیامین بهادری
بابک مافیبهنام صفوی
پازل بندبهنام بانی
پویا بیاتیحامد زمانی
حامد برادرانحجت اشرف زاده
حامد همایونحمید عسگری
حسین توکلیحمید هیراد
حمید حامیرامین بی باک
راغبرضا بهرام
رستاک حلاجروزبه بمانی
رضا شیریرضا صادقی
رضا یزدانیزانیار خسروی
روزبه نعمت الهیسهراب پاکزاد
سامان جلیلیسیروان خسروی
سیامک عباسیسینا سرلک
سینا پارسیانشاهین بنان
سینا درخشندهشهرام شکوهی
سینا شعبانخانیعلی اصحابی
شهاب مظفریعلی زند وکیلی
شهرام ناظریعلی عبدالمالکی
علی خدابندهعلی یاسینی
علی سفلیعلیرضا پویا
علی لهراسبیعلیرضا طلیسچی
علیرضا افتخاریعماد طالب زاده
علیرضا روزگار فاضل دریس
علیرضا قربانیفرزاد فرزین
فرزاد فرخکامران مولایی
فریدون آسراییگروه سون
گرشا رضاییماکان بند
مازیار فلاحیمحسن ابراهیم زاده
ماهان بهرام خانمحسن یگانه
مجید خراطهامحمد علیزاده
محسن چاوشیمحمد معتمدی
محمد اصفهانیمحمد گلزار
محمد لطفیمرتضی اشرفی
محمدرضا شجریانمسعود صابری
مرتضی پاشاییمسیح
مسعود صادقلومهدی احمدوند
مهدی آذرمهدی مقدم
مهدی جهانیمهدی یغمائی
مهدی یراحیمهران مدیری
مهراد جممیلاد بابایی
مهرزاد امیرخانیناصر زینعلی
ناصر پورکرمهمایون شجریان
هوروش بندندیم
یوسف زمانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.