علم و فناوری

توصیه‌ به زنان چاق دارای فشار خون بالا

توصیه‌ به زنان چاق دارای فشار خون بالا

توصیه‌ به زنان چاق دارای فشار خون بالا

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد انجام تمرینات هوازی و مصرف سیر می‌تواند بر شاخص‌های التهابی زنان مبتلا به فشار خون بالا و چاقی اثر مثبتی بگذارد.

 فشار خون بالا مهم‌ترین عامل سکته‌های مغزی و قلبی در دنیا به شمار می‌رود. محققان گزارش داده‌اند پرفشاری خون با گسترش التهاب سیستمیک همراه است. شواهد زیادی، رابطه‌ی بین افزایش عوامل التهابی عروق و فشار خون بالا را تایید می‌کنند. محققان در پژوهشی اثر محافظتی تمرین هوازی همراه با مصرف سیر را بر شاخص‌های التهابی (IL-1ß  و Lcn-2) زنان مبتلا به فشار خون بالا و چاق بررسی کرده‌اند.

در این پژوهش که توسط سیده لیلا خاتمی ساروی، دانشجوی دکترای گروه فیزیولوژی ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت‌الله آملی، احمد عبدی، دانشیار گروه فیزیولوژی ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی آیت‌الله آملی و علیرضا براری، دانشیار گروه فیزیولوژی ورزشی این دانشگاه انجام شده است آمده:« شواهد نشان می‌دهد سیر با کاهش چربی‌های پلاسما و فشار خون، جلوگیری‌ از تجمع پلاکت‌های خون و افزایش فعالیت ضداکسیدان بافتی، اثرات خود را بر جای می‌گذارد. از سوی دیگر، مطالعات گوناگونی نیز نشان‌دهنده‌ی این است که تمرینات هوازی، با تغییر در برخی متغیرهای بیوشیمیایی، موجب بهبود التهاب در بدن می‌شوند.»

توصیه‌ به زنان چاق دارای فشار خون بالا

در این مطالعه کارآزمایی بالینی، ۳۶ زن خانه‌دار یائسه و مبتلا به فشار خون (فشار خون بالاتر از ۹۰/۱۴۰ mmHg) و چاق (شاخص توده بدنی بالاتر از ۳۰)  شهر ساری در دامنه سنی بین ۵۰ تا ۶۵ سال بودند که با بررسی پرونده‌های افراد توسط پزشک، از طریق فراخوان وارد مطالعه شدند.  این ۳۶ نفر در چهار گروه (کنترل، سیر، تمرین و تمرین + سیر) قرار گرفتند.

بر اساس آن چه در این مقاله آمده است، گروه تمرین هوازی به مدت هشت هفته (۲۴ جلسه، سه جلسه در هفته) به تمرین پرداختند. برنامه تمرینی در هر جلسه شامل سه بخش گرم کردن، مرحله اصلی تمرین و سرد کردن بود. در گرم کردن از حرکات کششی، دویدن آرام و نرمش به مدت ده دقیقه استفاده شد. سرد کردن نیز به مدت ده دقیقه انجام شد. مدت زمان فعالیت ۳۰ تا ۵۵ دقیقه بود و شدت فعالیت نیز ۵۵ تا ۶۵ درصد حداکثر ضربان قلب ذخیره در نظر گرفته شد.

از آن دسته از افرادی که در گروه‌هایی بودند که باید سیر مصرف می‌کردند، خواسته شد پس از صرف صبحانه و شام یک عدد کپسول مکمل سیر مصرف کنند. افراد گروه کنترل و تمرین نیز به همان مقدار و حجم، از دارونما (کپسول نشاسته) دو بار در روز استفاده کردند. محقق و آزمودنی‌ها تا پایان اندازه‌گیری‌ها از محتوی کپسول آگاهی نداشتند.

در این مقاله آمده است:« نتایج پژوهش حاضر نشان داد که میزان سرمی Lcn-2 در نتیجه تمرین هوازی و مصرف سیر کاهش معنی‌داری داشت. همچنین نتایج پژوهش حاضر نشان داد که تفاوتی در میزان تغییرات Lcn-2 و IL-1β بین گروه‌های تجربی وجود نداشت و فقط در گروه تمرین- سیر نسبت به گروه سیر، کاهش معنی‌داری در میزان سرمی Lcn-2 مشاهده شد.»

نویسندگان این مقاله می‌گویند:«نتایج مطالعه حاضر نشان داد که تمرینات ورزشی هوازی و مصرف سیر باعث بهبود شاخص‌های التهابی Lcn-2 و IL-1β  همراه با کاهش SBP و ترکیب بدنی در زنان دارای فشار خون بالا و چاق شد. هر چند تفاوت معنی‌داری بین گروه‌های تجربی در کاهش شاخص‌های التهابی مشاهده نشد. بنابراین توصیه می‌شود در این زمینه پژوهش‌های بیشتری انجام گیرد.»

این پژوهش در قالب رساله‌ی دکتری و در اولین شماره‌ی پانزدهمین سال مجله علوم تغذیه و صنایع غذایی ایران منتشر شده است.

ابداع باتری با ۶ برابر انرژی باتری‌های لیتیوم-یون تدبیر برای خواب آلودگی خلبان ها

 

پلی لیست بهترین اهنگ های ایرانی 
آرش APآرمین زارعی
آرون افشارآصف آریا
احسان خواجه امیریاحمد سعیدی
احمد سلواشوان
افشین آذریامو بند
امید آمری امید جهان
امید حاجیلی امیرعباس گلاب
امیر عظیمی امیرحسین آرمان
امیر علی امین بانی
امین رستمی ایهام
ایمان غلامی بابک جهانبخش
ایوان بندبنیامین بهادری
بابک مافیبهنام صفوی
پازل بندبهنام بانی
پویا بیاتیحامد زمانی
حامد برادرانحجت اشرف زاده
حامد همایونحمید عسگری
حسین توکلیحمید هیراد
حمید حامیرامین بی باک
راغبرضا بهرام
رستاک حلاجروزبه بمانی
رضا شیریرضا صادقی
رضا یزدانیزانیار خسروی
روزبه نعمت الهیسهراب پاکزاد
سامان جلیلیسیروان خسروی
سیامک عباسیسینا سرلک
سینا پارسیانشاهین بنان
سینا درخشندهشهرام شکوهی
سینا شعبانخانیعلی اصحابی
شهاب مظفریعلی زند وکیلی
شهرام ناظریعلی عبدالمالکی
علی خدابندهعلی یاسینی
علی سفلیعلیرضا پویا
علی لهراسبیعلیرضا طلیسچی
علیرضا افتخاریعماد طالب زاده
علیرضا روزگار فاضل دریس
علیرضا قربانیفرزاد فرزین
فرزاد فرخکامران مولایی
فریدون آسراییگروه سون
گرشا رضاییماکان بند
مازیار فلاحیمحسن ابراهیم زاده
ماهان بهرام خانمحسن یگانه
مجید خراطهامحمد علیزاده
محسن چاوشیمحمد معتمدی
محمد اصفهانیمحمد گلزار
محمد لطفیمرتضی اشرفی
محمدرضا شجریانمسعود صابری
مرتضی پاشاییمسیح
مسعود صادقلومهدی احمدوند
مهدی آذرمهدی مقدم
مهدی جهانیمهدی یغمائی
مهدی یراحیمهران مدیری
مهراد جممیلاد بابایی
مهرزاد امیرخانیناصر زینعلی
ناصر پورکرمهمایون شجریان
هوروش بندندیم
یوسف زمانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *