اخباراخبار اقتصادی

تأمین برنج شب عید در انتظار تخصیص ارز

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران گفت: تخصیص ارز به‌صورت قطره‌‌چکانی انجام می‌گیرد و عملیات تأمین آن در بانک مرکزی بسیار کند در جریان است که اگر این روند ادامه یابد، قطعاً مشکلاتی در تنظیم بازار ایجاد می‌شود.

به گزارشتسنیم : در حالی که نیمه اول سال قریب به 850 هزارتن برنج توسط بخش خصوصی وارد و در بازار عرضه شد، به‌دلیل وجود تقاضا و کاهش عرضه، قیمت برنج وارداتی سیر صعودی آغاز کرد که با تصمیم به‌موقع وزارت کشاورزی برای ازسرگیری واردات، این روند متوقف شد.

قاچاق برنج به کشور از رونق افتاد
کشاورز با اشاره به اینکه افزایش قیمت ارز موجب شده تا قاچاق برنج به داخل کشور صرفه اقتصادی نداشته باشد، ادامه داد: این شرایط فرصت مغتنمی است تا بتوان نیاز واقعی کشور به واردات برنج را مشخص کرد.

وی ادامه‌داد: این موضوع در شرایطی تحقق می‌یابد که ارز مورد نیاز واردات برنج به‌موقع تأمین شود تا با واردات به‌موقع برنج از افزایش قیمت‌ها در بازار جلوگیری شود، چراکه در غیراین‌صورت و افزایش قیمت‌ها ممکن است مجدداً شاهد قاچاق برنج به داخل کشور باشیم.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران با ابراز اینکه برخی به ازسرگیری واردات برنج اعتراض کرده‌اند، گفت: آمار ارائه‌شده در خصوص تولید و مصرف با واقعیت‌های جاری در بازار تطبیق ندارد که اگر این‌گونه نبود با کاهش عرضه برنج وارداتی در بازار نباید قیمت برنج اعم از تولید داخلی و وارداتی افزایش می‌یافت.

وی گفت: برخی صاحب‌نظران هنوز نسبت به پذیرش این واقعیت که مصرف‌کنندگان برنج تولید داخل و وارداتی اقشار متفاوتی هستند، مقاومت نشان می‌دهند و چراکه بسیاری از خانواده‌هایی که در دهک‌های کم‌درآمد جامعه قرار می‌گیرند توانایی خرید برنج‌ گران‌قیمت را ندارند.

کشاورز با تذکر اینکه در نظر گرفتن عدد سه میلیون تن مصرف سالانه برنج با استناد به جمعیت 80میلیون نفری و سرانه 38 کیلوگرم، ایراداتی دارد، تصریح‌کرد: میزان تولید داخل 2.2 میلیون تن اعلام شده و ایشان با استناد به عدد 3 میلیون تن نیاز کشور به واردات را 800 هزارتن اعلام می‌کنند، در حالی که در نیمه اول امسال بخش خصوصی قریب به 850 هزارتن برنج وارد و در بازار عرضه کرده است.

وی ادامه داد: هرآنچه وارد شده در بازار عرضه شده و به‌دلیل وجود تقاضا قیمت‌ها افزایش یافته است و این نشان‌دهنده این است که میزان تولید و یا سرانه مصرف براساس واقعیت‌ها تخمین زده نمی‌شود.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران با بیان اینکه باید در خصوص تأمین کالای اساسی مورد نیاز کشور نگاه واقع‌بینانه‌ای داشت، اظهارداشت: تصمیم ازسرگیری واردات براساس وعده‌ معاون اول رئیس‌جمهور در خصوص تأمین کالای شب عید مورد نیاز خانوار در زمان مناسب و با قیمت منطقی است.

وی تأکیدکرد: با صدور مجوز ازسرگیری واردات، ثبت سفارش‌ها انجام شده و واردکنندگان برنج به‌عنوان بازوی اجرایی دولت در تأمین این کالای اساسی در انتظار تخصیص ارز مورد نیاز هستند تا برنج مورد نیاز کشور را واردکنند.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران در پایان با اعلام اینکه با اعتبار واردکنندگان برنج به بنادر کشور وارد شده است، اضافه کرد: اما تخصیص ارز به‌صورت قطره‌‌چکانی انجام می‌گیرد و عملیات تأمین آن در بانک مرکزی بسیار کند در جریان است که اگر این روند ادامه یابد قطعاً مشکلاتی در تنظیم بازار ایجاد می‌شود.

بنابراین گزارش، نظر افضلی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی نیز با تأکید بر اینکه ستاد تنظیم بازار براساس واقعیت‌ها و نیاز بازار تصمیم‌گیری می‌کند، گفت: در واردات برنج با در نظر گرفتن اولویت‌هایی چون حمایت از تولید داخل و حقوق مصرف‌کننده باید تصمیم‌‌گیری شود.

وی گفت: ستاد تنظیم بازار باید با آنالیز وضعیت بازار و مستندات موجود تصمیم‌گیری کند و در خصوص تأمین مایحتاج اساسی مردم اقدامات لازم را انجام دهد.

نماینده مردم نهبندان در خانه ملت با اشاره به قیمت‌ برنج تولید داخل، توضیح‌داد: با شرایطی که پیش آمده و باتوجه به قیمت برنج تولید داخل، اقشار کم‌درآمد امکان خرید این نوع برنج را ندارند و باید برای تأمین نیاز ایشان از محل واردات اقدام کرد.

افضلی گفت: اگرچه حمایت از تولید داخلی اهمیت زیادی دارد، اما باید در تصمیم‌گیری‌ها به توان مالی اقشار مختلف جامعه توجه کرد و نباید شرایط به‌گونه‌ای باشد که اقشار کم‌درآمد نتوانند اقلام اساسی مورد نیاز مانند برنج را خریداری کنند.

با ارزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.