اخبار کسب و کارها

برای سرمایه گذاری طلای آب شده بخریم؟

با توجه به شرایط بازار و به نقل قولی از که در وب سایت ایران جیب و به درستی بازار خرید طلا را تحلیل کرده است، ما نیز در پاسخ به این سوال موارد زیر را مورد بررسی قرار داده ایم.

بازار طلا تنوع بالایی دارد و هر کدام از انواع سکه و طلای آب شده دارای ویژگی‌هایی هستند که نیاز به بررسی دارند. فرصت خوبی است که به بررسی و برشماری مزایا و معایب سکه طلا و طلای آب شده بپردازیم و انتخاب کنیم که کدام برای سرمایه گذاری بهتر است.

طلای آب شده یا سکه؟

توصیه‌های فراوانی را زمان انتخاب هر کدام از این دو نوع طلا شنیده‌ایم اما نمی‌دانیم با توجه به شرایطی که داریم به سراغ سرمایه گذاری در کدام یک از آن‌ها برویم. عده‌ای هستند که قصد دارند با یک تیر دو نشان بزنند. به همین خاطر به سراغ طلای تزئینی می‌روند تا هم بتوانند استفاده شخصی از آن کنند و هم سرمایه گذاری در طلا کرده باشند. اما زمانی که بخواهیم بیش‌تر بر سرمایه گذاری در طلا تمرکز کنیم، متوجه می‌شویم که خرید طلای تزئینی با اجرت و مالیاتی که دارد، چندان مناسب به نظر نمی‌آید. در این شرایط، اگر قصد سرمایه گذاری داریم، بهتر است خرید طلای آب شده یا سکه را جایگزین طلای تزئینی ‌کنیم. اما کدام یک بهتر است؟

سرمایه گذاری در طلای آب شده

زمانی که برای فروش طلای تزئینی به طلافروشی می‌رویم و طلافروش از تصمیم‌مان مطلع می‌شود، قطعه طلای تزئینی که به او داده‌ایم را می‌شکند و آن را فشرده می‌کند تا برای آب شدن و جدا کردن موارد اضافه آماده شود. افرادی هستند که برای سرمایه گذاری در این فلز گرانبها به دنبال همین طلای آب شده می‌آیند چرا که اجرت ساخت ندارد.

مزایای سرمایه گذاری در طلای آب شده

زمانی که می‌خواهیم طلای آب شده بخریم با تکه‌ای طلا با شکل نامشخص مواجه هستیم که قالب آن به شکل شمش‌هایی با وزن متفاوت درمی‌آید. برای خرید طلای آب شده نیازی به پرداخت مالیات و اجرت ساخت به فروشنده نداریم. ما تنها قیمت هر گرم طلا و کمی کارمزد را می‌پردازیم و حباب قیمتی هم در کار نیست. اما نمی‌توان گفت که با برشماری این مزایا خبری از معایب در خرید طلای آب شده نیست.

معایب سرمایه گذاری در طلای آب شده

می‌دانیم که هویت و شناسه‌دار بودن طلا از مهم‌ترین نکاتی است که در زمان خرید در نظر داریم. بنابراین طلای آب شده با احتمال تقلبی بودن هم روبرو است. در چنین شرایطی، اگر تصمیم داریم که طلای آب شده برای سرمایه گذاری بخریم، بهتر است سراغ فروشنده‌ای برویم که به او اطمینان داریم. بعد از موضوع نااطمینانی نسبت به خرید طلای آب شده، باید گفت نگه‌داری از قطعه طلا هم سختی‌های خود را دارد و از معایب سرمایه گذاری در طلا به صورت خرید فیزیکی محسوب می‌شود. از زمان خرید طلا تا فروش هر لحظه سرقت یا گم شدن آن را داشته باشیم.

صندوق طلا

سرمایه گذاری در سکه طلا

ممکن است با مزایا و معایبی که از طلای آب شده گفته شد، تصمیم‌مان به خرید سکه طلا متمایل شده باشد. پس بهتر است به بررسی سکه بخریم یا نه، بپردازیم. خرید سکه طلا برای بسیاری از افرادی که سرمایه گذاری در طلا را انتخاب می‌کنند به عنوان گزینه در دسترس و مطمئن انتخاب می‌شود. سکه طلا از گرمی گرفته تا ربع و نیم و تمام سکه امامی برای انواع سلیقه‌ها و البته قدرت مالی افراد در بازار موجود است. سرمایه گذاری در سکه طلا هم دارای مزایا و معایبی هست که مانند طلای آب شده به بررسی این نکات در مورد سکه طلا خواهیم پرداخت.

مزایای سرمایه گذاری در سکه طلا

بر خلاف طلای آب شده، با اطمینان بیش‌تر می‌توان سکه طلا خرید. بسیاری از طلافروشی‌ها با فروش سکه طلا در بسته‌بندی‌های ویژه خود این اطمینان را به خریداران می‌دهند که عیار و قطعه و گرم سکه طلایی که خریده‌اند قابل اطمینان است. اما باید گفت که معایبی هم در مورد سرمایه گذاری در سکه طلا وجود دارد.

معایب سرمایه گذاری در سکه طلا

وزن هر نیم سکه طلا 4 گرم و 66 سوت است. اما قیمتی که برای تهیه هر نیم سکه در بازار باید بپردازیم از دو برابر میزان طلای به کار رفته در آن بیش‌تر است. این یعنی نیم سکه طلا حباب قابل توجهی دارد. در مورد ربع سکه و سکه‌های گرمی طلا نیز همین طور است.

در حال حاضر حدود 50 درصد از پول نقدی که بابت ربع سکه و سکه گرمی طلا می‌دهیم به حباب آن‌ها مرتبط می‌شود. حباب سکه امامی کمتر از سکه‌های کوچک‌تر است. از طرف دیگر، خرید فیزیکی طلا چه طلای آب شده باشد و چه انواع سکه طلا با خطراتی مانند سرقت و گم شدن که قبل‌تر هم اشاره شد، همراه است.

در حال حاضر حداقل پول لازم برای خرید سکه یک گرمی 5 میلیون تومان است و برای خرید تمام سکه هم بیش از 25 میلیون تومان پول لازم داریم. این میزان هزینه برای سرمایه گذاران بسیاری قابل پرداخت نیست. به همین خاطر، سرمایه گذاری در طلا با خرید طلای آب شده و سکه طلا تنها به عده‌ای از سرمایه گذاران که تا حدودی قدرت مالی دارند، محدود می‌شود.

با این حساب، آیا راه دیگری برای سرمایه گذاری در طلا وجود دارد که با مزایای رشد سرمایه در برابر تورم و حفظ ارزش پول بتوانیم در این فلز گرانبها سرمایه گذاری کنیم؟ در پاسخ باید گفت ابزار مالی نوینی به نام صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر طلا وجود دارد.

صندوق سرمایه گذاری طلا

در میان دو گزینه طلای آب شده و سکه طلا و معایب و موانعی که از آن‌ها برشمردیم، می‌توان به گزینه دیگری برای سرمایه گذاری در طلا هم اشاره کرد که معایب اشاره شده را ندارد. به علاوه با 500 هزار تومان نیز امکان سرمایه گذاری در طلا را برای سرمایه گذاران بسیاری فراهم کرده است. صندوق طلا آنلاین کیان با سبدی متشکل از اوراق مشتقه طلا و گواهی سپرده سکه بورسی، با ارائه واحدهای سرمایه گذاری مبتنی بر سکه طلا امکان سرمایه گذاری در فلز زرد را فراهم کرده است.

نقدشوندگی و امنیت در سرمایه گذاری در صندوق طلا از یک طرف و از طرفی دیگر، امکان سرمایه گذاری در طلا با پول کم می‌تواند این ابزار مالی نوین را به گزینه خوبی برای سرمایه گذاری در طلا تبدیل کند. نظارت سازمان بورس، بهره‌مندی از فضای سرمایه گذاری آنلاین، شفافیت و امکان رصد فعالیت‌های صندوق طلای کیان و سبدی متشکل از اوراق سکه طلای بورسی که از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار منتشر شده است، می‌تواند از هر جهت باعث آسوده خاطر بودن سرمایه گذاران شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *