[register_form]
اینترنت اشیاءعلم و فناوری

اینترنت اشیا چیست؟

اینترنت اشیا تنها یک اصطلاح نیست، IoT یک فناوری است که به زودی در زندگی ما فراگیر خواهد شد. از خانه‌های هوشمند تا خیابان و پارک‌ها و شهرهای هوشمند. اینترنت اشیا یکی از اجزای مهم و کلیدی شهرهای هوشمند در آینده ای نزدیک خواهد بود.

اینترنت اشیا و مفاهیم آن

اینترنت اشیا چیست

اینترنت اشیا (IoT) به میلیاردها دستگاه فیزیکی در سراسر جهان اشاره دارد که در حال حاضر برای جمع آوری و به اشتراک گذاشتن داده ها به اینترنت متصل می شوند. با وجود پردازنده های ارزان قیمت و شبکه های بی سیم ، شما می توانید هر چیزی را به بخشی از اینترنت اشیا IoT تبدیل کنید. بدین ترتیب همه ی اشیا می توانند با استفاده از هوشمندی دیجیتال بدون نیاز به انسان ، با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و جهان های فیزیکی و دیجیتالی را با یکدیگر ادغام نمایند.

دستگاه های اینترنت اشیا از روش های مختلفی برای اتصال و به اشتراک گذاری داده ها استفاده می کنند: خانه های هوشمند و دفاتر از Wi-Fi یا بلوتوث با انرژی کم استفاده می کنند. دستگاه های دیگر از LTE و یا حتی ارتباطات ماهواره ای برای برقراری ارتباط استفاده می کنند. با وجود گزینه های مختلف، به نظر می رسد Wi-Fi به عنوان اینترنت استاندارد برای ارتباط دستگاه ها با یکدیگر پذیرفته شده است.

در پارادایم اینترنت اشیاء ، بسیاری از اشیاء ، در یک تا چند فرم در شبکه قرار می‌ گیرند. شبکه حسگرها، برای برآورده ساختن این چالش جدید، که در آن سیستم‌های اطلاعاتی و ارتباطی در محیط اطراف ما جاسازی شده است، افزایش می‌یابد. این امر باعث تولید مقدار زیادی اطلاعات می‌شود که باید در قالبی یکپارچه و کارآمد و به‌راحتی ذخیره، پردازش و ارائه شوند.

در اینترنت اشیا داده های دریافت شده برای تجزیه و تحلیل به رایانش ابری (Cloud Computing) فرستاده می شوند . در این راستا برای کاهش در هزینه ها فقط داده های مفید به ابر فرستاده می شوند که این روشی است که به رایانش لبه (Edge Computing) شناخته می شود.

اینترنت اشیا و شهر هوشمند

با گسترش تعداد سنسورها در شهرها ، مسئولان شهری می توانند از اتفاقات به صورت به هنگام مطلع شوند. در نتیجه، پروژه های شهر هوشمند یکی از ویژگی های مهم اینترنت اشیا به شمار می رود.

در حال حاضر، شهرها حجم زیادی از داده ها را با کمک دوربین های امنیتی و سنسورهای محیط زیست تولید می کنند و شبکه های زیرساختی عظیمی از آن ها پشتیبانی می نمایند. هدف پروژه های IoT اتصال این دستگاه ها و اضافه کردن هوشمندی بیشتر به سیستم می باشد.

توانایی درک بهتر در چگونگی عملکرد شهرها، برنامه ریزان را قادر به انجام تغییرات و نظارت بر چگونگی بهبود زندگی شهروندان می سازد.

مقاله اینترنت اشیا چیست

اینترنت اشیا و کلان داده ها

همانطور که گفته شد، اینترنت اشیا حجم بالایی از داده ها را تولید می کند. این بدان معناست که IoT رهبر اصلی در پروژه ی کلان داده ها محسوب می شود و به شرکت ها اجازه می دهد تا مجموعه ی گسترده ای از داده ها را تولید و آن ها را تجزیه تحلیل نمایند.

ارائه ی وسیع داده ها به تولید کنندگان درباره ی چگونگی عملکرد اجزای مختلف در دنیای واقعی به پیشرفت سریع آن ها کمک می کند. همانطور که داده هایی که از سنسورها در اطراف یک شهر جمع آوری می شود ، می تواند به برنامه ریزان برای کنترل و بهبود جریان ترافیک کمک کند.

مزایای اینترنت اشیا

هدف IoT ایجاد محیطی امن ، هوشمند و قابل سنجش است. سیستم های امنیت خانگی بر رفت و آمد و آنچه در داخل یا خارج خانه انجام می شود نظارت دارند. فراتر از خانه ، سنسورها می توانند به تمیز نگه داشتن محیط زیست کمک کنند. در واقع اتومبیل های خودران و شهرهای هوشمند می توانند چگونگی ساخت و فضای عمومی پیرامون ما را تغییر دهند.

 

مطالب مرتبط:

-آهن 1000 تومان ارزان شد!

-آخرین قیمت گوشی 24 آذر 97

-قیمت خودرو امروز/کاهش 1 تا 4 میلیون تومانی قیمت‌ها + جدول

baarzesh.net

سایت باارزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.