اخباراخبار اقتصادی

ایران‌ مقادیر بالایی نفت صادر می‌کند -97.8.9

پایگاه خبری سی ان بی سی آمریکا نوشت: با وجود اینکه تنها چند روز تا آغاز اجرای تحریم های نقتی آمریکا علیه ایران باقی مانده است، تهران همچنان مقادیر بالایی از نفت را صادر می کند.

دکل نفتی
دکل نفتی

به گزارش تسنیم ‌به نقل از پایگاه خبری سی ان بی سی، با وجود اینکه تنها چند روز تا آغاز اجرای تحریم های نقتی آمریکا علیه ایران باقی مانده است، و به رغم تلاش های دولت ترامپ برای صفر کردن صادرات نفت ایران، تهران همچنان مقادیر بالایی از  نفت را صادر می کند.
صادرات نفت ایران در 5 ماهه منتهی به سپتامبر حدود یک سوم کاهش یافته است. از زمان اعلام خروج آمریکا از توافق هسته ای، فروش نفت ایران حدود 800 هزار بشکه در روز کاهش یافته است.
با این وجود برآوردهای بانک ها، موسسات رصد کننده حرکت تانکرها و آژانس بین المللی انرژی حاکی از آن است که ایران همچنان روزانه 1.7 تا 1.8 میلیون بشکه نفت صادر می کند.
این رقم پایین تر از 2.7 میلیون بشکه ای است که ایران در اوایل سال جاری صادر می کرد. بر اساس برآوردهای موسسه پلاتس، در شش ماهه نخست امسال، ایران به طور متوسط روزانه 2.4 میلیون بشکه نفت صادر کرده است.
انتظار می رود برخی از بزرگترین مشتریان نفت ایران از جمله چین و هند، خرید نفت از ایران را حتی بعد از شروع تحریم ها ادامه دهند.
علاوه بر چین و هند، کشورهای همچون ترکیه، ایتالیا، اسپانیا و یونان هم خرید نفت از ایران را ادامه داده اند. اما تحلیلگران‌انتظار‌دارند تا پایان امسال صادرات نفت ایران بین یک تا 1.5 میلیون بشکه در‌روز کاهش یابد.
مت‌اسمیت، تحلیلگر موسسه کلیپر دیتا در این باره گفت، به نظر می رسد که صادرات نفت خام و میعانات ایران در ماه اکتبر تغییر محسوسی نسبت به ماه سپتامبر نداشته است، اما ما انتظار داریم این رقم در ماه آینده و همزمان با شروع تحریم ها کمتر شود.

با ارزش

baarzesh.net

 

خبر365 khabar365.net

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.