علم و فناوری

اعطای بالاترین نشان لیاقت دولت آلمان به سازندگان واکسن کرونا

اعطای بالاترین نشان لیاقت دولت آلمان به سازندگان واکسن کرونا

“اوگور شاهین” و “اوزلم تورجی” دو بنیان‌گذار شرکت زیست‌فناوری “بیون‌تک” به پاس ارائه یکی از بزرگترین خدمات به بشر با ساخت واکسن کووید-19 بالاترین نشان لیاقت دولت آلمان را از صدر اعظم و رئیس جمهور این کشور دریافت کردند.

به نقل از دویچه وله، “اوگور شاهین” و همسرش “اوزلم تورجی” دو بنیان‌گذار شرکت بیوتکنولوژی “بیون‌تک”(Biontech) بالاترین نشان شایستگی دولت آلمان را از دستان “آنگلا مرکل” صدر اعظم آلمان و “فرانک والتر اشتاین‌مایر” ریاست جمهوری این کشور دریافت کردند.

مقامات آلمانی براین باورند که این دو دانشمند آلمانی ترک‌تبار با ساخت واکسن کرونا خدمت بزرگی به مقابله با همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ کرده‌اند. توانایی‌های ویژه این دو محقق در حوزه فناوری “mRNA” و پیگیری‌های خستگی‌ناپذیر آنها منجر به تولید و تأیید واکسن در زمانی کوتاه برای مقابله با بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ شد.

در مجموع از سال ۱۹۵۱ تاکنون این نشان که در فارسی به صلیب افتخار فدرال هم مشهور است به ۲۶۰ هزار تن اهدا شده است. این تنها و بالاترین نشان افتخار است که آلمان برای خدمتی که به عموم صورت گرفته اهدا می‌کند.

“اوگور شاهین” در این مراسم گفت: ما باید عزم‌مان را جزم کنیم و خود را در موج سوم کرونا نبازیم. البته که محتمل است موج سوم کمی بیشتر طول بکشد، اما اگر پشت هم باشیم، موفق خواهیم شد. به عنوان سازنده واکسن نهایت تلاش خود را می‌کنیم که تا پایان تابستان واکسن به دست همه متقاضیان برسد.

“اوزلم تورجی” نیز گفت: ما از این بحران آموختیم که تغییر فقط وقتی ایجاد می‌شود که شجاعت با فروتنی درآمیزد. آقای رئیس جمهور، وقتی تخصص با عمل‌گرایی و همکاری با مسئولیت‌پذیری افراد همراه شود، تغییر رخ می‌دهد.

“فرانک والتر اشتاین‌مایر” رئیس جمهور آلمان در این مراسم گفت: شما با یک واکسن برای درمان سرطان یک فرد شروع کردید، اما ما امروز واکسنی برای کل بشریت داریم.

“اوزلم تورجی” که به همراه همسرش بنیان‌گذار  سهام‌دار شرکت “بیون‌تک” است، در حال تحقیق بر روی یک روش نوین برای مهار سیستم ایمنی بدن در مقابله با تومورهای سرطانی موسوم به “mRNA” بودند که ویروس ناشناخته‌ای از چین به همه دنیا سرایت کرد. این زوج نیز تصمیم گرفتند تا از نتایج تحقیقات خود برای مقابله با این تهدید جدید استفاده کنند.

پس از ۱۱ ماه تحقیق، سرانجام بریتانیا اجازه استفاده از واکسن تولیدی آنان را صادر کرد و پس از آن ایالات متحده نیز آن را تأیید کرد.

ده‌ها میلیون نفر از ماه دسامبر گذشته تاکنون این واکسن را که آنطور که مشخص است بر همه انواع تاکنون شناخته شده جهش یافته کووید-۱۹ تأثیرگذار است، تزریق کرده‌اند.

برترین‌ دانشگاه‌های دنیا در دندانپزشکی ژن قد بلند زرافه‌ها و درمان بیماری‌های قلبی عروقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *